;

Securitas fejkade covid-intyg – åklagare inleder förundersökning

Bevakning. I Gävle har åklagaren inlett en förundersökning mot Securitas, efter avslöjandet om förfalskade covid19-intyg. Formulären skickades till det irländska byggföretaget Collen och skulle visa att de utstationerade väktarna var symptomfria.

– I nuläget finns ingen misstänkt person på Securitas. Om det skulle bli åtal finns också möjligheten att kräva företagsbot, säger åklagare Micael Dahlberg.

I januari skrev Transportarbetaren om Microsofts nya stora serverhallar, som företaget Collen bygger utanför Gävle.

När pandemin slog till förra våren begärde Collen in hälsodeklarationer från alla väktare som bevakar byggarbetsplatserna. När anläggningarna är klara väntas uppåt 300 väktare få jobb där.

Hälsoformulär
Eric Toste är chef på Securitas, med titeln team security manager.

På försommaren konfronterade Collen flera väktare, som tillfrågades om hälsointygen som bar deras underskrifter. Väktarna uppgav att de aldrig sett formulären – än mindre skrivit under dem.

Det blev turbulens. Väktarna vars namnunderskrifter förfalskats skickades hem och Collen krävde en förklaring av Securitas, som fått uppdraget att sköta all bevakning vid byggena.

De fejkade intygen retade upp många väktare. Känslorna svalnade inte när bevakningsföretaget till slut erkände, men hänvisade till att det skett ett ”administrativt misstag”.

Transportarbetaren har tagit del av ett 20-tal formulär där en och samma person tycks ha fyllt i namnuppgifterna, och sedan försökt få till en signaturliknade underskrift.

I fredags gick tidningen Arbetarbladet ut med nyheten att åklagarmyndigheten inlett en förundersökning mot Securitas. Åklagare Micael Dahlberg uppger att brottsrubriceringen kan bli urkundsförfalskning.

Eller möjligen osant intygande. Fast det bygger på att det fanns samtycke från väktarna som fick sina namn plagierade.

Om det blir åtal, när kan det bli aktuellt?

– Det är helt omöjligt att säga. Det kan kanske bli till sommaren.

Hur många förfalskade intyg har åklagarmyndigheten tillgång till?

– Inga. Jag har lämnat besked till polisen om vad som behöver göras.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Jennifer Jansson till vänster och Nova Bergström till höger. Foto: Dexter Svärd Huss

Jennifer och Nova, 18, drömmer om att bli väktare: ”Äta mer och träna”

Utbildning. Trots obekväma arbetstider och utmaningar med fysiska förutsättningar ser 18-åriga Jennifer Jansson och Nova Bergström fram emot yrkeslivet. Båda läser sista året på barn- och fritidsprogrammet med inriktning väktare och har stora framtidsplaner.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Från folkvimmel till lugn: skogen och fisket ger ny energi.

Janni möter tusentals människor – varje dag

Arbetsliv. Stegräknaren står sällan på mindre än 20 000 steg om dagen, och mötena mäts i tusentals. Väktaren Janni Stäveby Mattsson jobbar i ett av Sveriges mest intensiva människomyller, Gekås i Ullared. När som helst kan hon behöva rycka ut på bränder i närområdet.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;