Ovanligt döma arbetsgivare för ocker

Ockerdomen mot en arbetsgivare i Malå är ovanlig. Nu återstår att se om den kan ge eko i andra fall.

Den 19 april dömdes två män, far och son, för grovt ocker, efter att som arbetsgivare ha förmått sin personal att arbeta dag och natt utan skälig lön. Att en arbetsgivare döms för ocker mot sina anställda tillhör inte vanligheterna.

För att dömas till ocker krävs att den misstänkte har utnyttjat en annan persons trångmål, beroendeställning, lättsinne eller oförstånd för att få något som man annars inte skulle ha fått, eller till ett alldeles för lågt pris.

Ofta handlar domar om ocker om lån till alldeles för hög ränta. Marcel Carlstedt, förbundsjurist på Transport, känner inte till något annat fall där en arbetsgivare har dömts för ocker. Det gör heller inte Robert Sjunnebo på LO-TCO rättsskydd, som företräder medlemmar från flera olika fackförbund i tvister med arbetsgivare.

Däremot känner han till flera fall där arbetstagare har utnyttjats till mycket låga löner. De fallen följer ett tydligt mönster, samma mönster som i fallet med Malå-företaget.

– Det var det länge sen vi hade något sådant fall med en person som är född i Sverige. Men på senare år har vi sett att fall som rör invandrad arbetskraft ökar.

Robert Sjunnebo menar att det finns en naturlig förklaring till att invandrare som vistats kort tid i Sverige råkar illa ut på jobbet.

– De är ju i en beroendeställning från första dagen de kommer till Sverige. Deras förutsättning för att få stanna i Sverige är ju arbetstillståndet och då är man nog inte så stursk.

– Dessutom är de ofta inte med i facket och glada över att överhuvudtaget ha ett jobb.

Domen i Malå-fallet har ännu inte vunnit laga kraft. Än så länge kan de båda dömda männen överklaga till nästa instans, hovrätten.

Advokat Johan Gullesjö företräder sonen.

– Jag kommer att träffa min huvudman i nästa vecka. Min rekommendation till honom är att vi ska få det här prövat.

Gullesjö ser flera brister i domen. Dels tycker han att bevisen är oklara. Men han är också tveksam till om kriteriet för ocker, att de anställda stod i en beroendeställning till sin arbetsgivare, verkligen är uppfyllt.

Åklagaren, Marie Andersson, tycker däremot att fallet är ett tydligt exempel på just ocker.

Tror du att det här kan få konsekvenser för framtida fall?

– Det är svårt att säga, alla mål är ju olika. Men kommer det ett liknande fall, är det klart att det kan spela roll.

Prövas fallet i en högre instans kan det däremot få större spridning.

– Eftersom det är sannolikt att domen kommer överklagas ska det bli väldigt intressant att se vad hovrätten säger.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.