Nytt avtal för renhållare och flygplatsanställda

En höjning på – i genomsnitt 735 kronor – med en garanterad lägsta nivå på 370 kronor. Det får de kommunala renhållningsarbetarna och de anställda på kommunalt drivna flygplatser, när deras nya kollektivavtal nu skrivits på.

Till det kommer en ökning av särskilda ersättningar, som ob och övertid, på 2,6 procent.

Efter två dagars förhandling mellan Transport och arbetsgivarparten KFS, Kommunala Företagens Samorganisation, var parterna överens. De båda nya avtalen löper retroaktivt över 13 månader vardera, och gäller från och med 1 april 2012 till och med den 30 april 2013.

Fördelningen av löneökningen sker enligt ”kommunal” modell med lokala förhandlingar av potten och individuell lönesättning. Därför kan bara den genomsnittliga lönehöjningen anges. Alla är i alla fall garanterade en lägsta utdelning i lönekuvertet på 370 kronor.

Tidsgränsen för de lokala löneförhandlingarna är satt till den 30 september. Har arbetsgivaren inte fördelat pengapotten innan dess fördelas den jämnt, med en höjning på 735 kronor för alla.

Transports centrala ombudsman Jonny Fransson ansvarar för Flygplatsavtalet. Han är varken missnöjd eller sprudlande glad över utfallet i förhandlingarna:

– Höjningarna överensstämmer med dem i övriga avtal, som vi träffat inom det kommunala området KFS. Det vi är särskilt glada över är att vi lyckades få med garantin på minst 370 kronor. Det är en seger, eftersom trycket på låga ingångs- och ungdomslöner från arbetsgivarna varit hårt i den här avtalsrörelsen.

– Det är viktigt att de lägsta lönerna hänger med i löneutvecklingen och hamnar så nära taket som möjligt. Vi tog en rejäl höjning förra året på 1 500 kronor under en två-årig avtalsperiod. Nu fortsatte vi i samma spår.

Jonny Fransson är inte förtjust i den kommunala modellen med potter och individuell lönesättning, som används allmänt i kommunala verksamheter och inom fackförbundet Kommunal.

– På det sättet kan man aldrig säga efter den centrala löneförhandlingen vad medlemmarna får. Det beror på hur det går i de lokala uppgörelserna, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.