Nigerias Transportbas nekas visum

Francis Akinjole är generalsekreterare i ett transportfack och ordförande i ett av Nigerias socialistpartier. En facklig och politisk höjdare var i går på väg att ta flyget till Sverige. Men plötsligt hade hans visum dragits in.

– Vi kräver en förklaring från UD, säger Ingemar EL Göransson, författare och som ordförande i Globala solidaritetsföreningen värd för det planerade besöket.

Ett digert program väntade Francis Akinjole i Sverige: Han var på väg till arbetsplatsbesök i hamnen och på flygplatsen i Västerås samt på ett Cooplager i samma stad. Han hade möten på LO och en folkhögskola inbokade. Och, framför allt, han skulle vara en huvudperson på solidaritetsföreningens globala seminarium i morgon, lördag.

– Jag tolkar det här som ett exempel på en hårdare attityd från Sverige mot människor från omvärlden, säger Ingemar EL Göransson och berättar om Sveriges besked till Francis Akinjole:

  • De skäl han uppgav för att resa till Sverige var inte trovärdiga.
  • Dessutom kunde Sverige inte lita på att han skulle lämna landet efter det veckolånga besöket.

– Det här är ju en smutskastning av vår organisation också, säger Ingemar EL Göransson. UD har fått programmet, kopior på tur- och returbiljetterna samt uppgifter om att vi står för kostnaderna …

PÅ UD:s presstjänst får Transportarbetaren beskedet att visumfrågor hanteras av de svenska ambassaderna ute i världen. Ambassaden i Nigerias huvudstad Abuja har dock stängt för helgen, och inte ens UD i Stockholm får kontakt.

Vesa Sandström jobbar på Västerås folkhögskola där morgondagens seminarium med Globala solidaritetsföreningen ska hållas.

– Det var meningen att temat skulle vara Afrika, säger han. Nu får vi bredda det till mer om det globala facket när Francis Akinjole inte kommer. Men vi ska försöka ha med honom ett tag i alla fall via Skype.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

2024 fick Transports förbundskassör Peter Lövkvist pris för sitt internationella fackliga arbete på ITF:s kongress i Marrakech. Foto: Elin Lörnbo

Svenska Transport – stort på den globala arenan

Facket. Alla medlemmar bidrar till att stärka arbetares villkor i andra länder. – Förbundet är i grunden internationellt, säger Transports förbundskassör Peter Lövkvist.

Ryanairplan i luften

Ryanair-strejk i Spanien

Konflikt. Spanska facket UGT varslar om strejk för arbetarna som sköter Ryanairs markservice i Spanien. Facket anser att Ryanair-ägda bolaget Azul Handling kränker arbetarnas rättigheter och ignorerar fackliga krav.

Finnair flygplan

Finsk flygstrejk den 2 juli

Konflikt. Den andra juli går markpersonal på Helsingfors-Vanda flygplats ut i strejk. Stridsåtgärden är en i raden av flygrelaterade konflikter i Finland under 2025.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.