LO vill ha högre avgifter för arbetsmiljöbrott

LO och TCO vill ha högre och fler sanktionsavgifter för arbetsmiljöbrott. Därför anser de att Arbetsmiljöverkets förslag till ny arbetsmiljölag bör skärpas.

Tidigare i år sa riksdagen ja till att ändra lagstiftningen om arbetsmiljöbrott. I den nya lagen, som börjar gälla 1 juli nästa år, kommer straff ersätts med sanktionsavgifter. Det innebär att Arbetsmiljöverket direkt ska kunna utdöma en avgift för arbetsmiljöbrott, utan att behöva gå igenom processen med polisanmälan, utredning av åklagare och beslut i domstol. Att byta ut ett straff mot en avgift betyder också att överträdelsen avkriminaliseras.

I Arbetsmiljöverkets förslag till ny lagstiftning finns fyra risknivåer. Sanktionsavgiften kommer bero på företagets storlek och vilken nivå överträdelsen tillhör. Avgiftsbeloppen varierar mellan 5000 och en miljon kronor.

LO och TCO har haft förslaget på remiss och är kritiska. De menar att avgiftsbeloppen är för låga och anser att fler arbetsmiljöbrott ska leda till sanktioner än vad Arbetsmiljöverket föreslår. Sten Gellerstedt är utredare och en av dem som jobbat med LO:s remissvar.

– Vi tyckte ju inte om förslaget fårn början på grund av att man bytte straff mot avgift, men nu får vi laga efter läge.

I förslaget är det 40 överträdelser som är belagda med sanktionsavgift i jämförelse med det 122 som nu kan leda till straff i dagens lagstiftning.

– Vi har hittat ett antal överträdelser till som vi tycker skulle beläggas med sanktionsavgift där formuleringarna redan finns och är tydliga nog, säger han.

I Arbetsmiljöverkets förslag finns det bara en överträdelse som kan leda till att maxavgiften utdöms. Det är om en gravid kvinna måste dyka eller rökdyka. Då kan företaget, förutsatt att det har mer än 500 anställda, få betala en miljon kronor.

– Det tror jag ju aldrig kommer inträffa, utbrister Sten Gellerstedt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.