Ingen enighet kring taxiavtal

Förhandlingar om ett nytt kollektivavtal för taxichaufförer är igång. Men än så länge står parterna långt ifrån varandra.

Kollektivavtalet för taxichaufförer gick ut den 30 juni i år. Sedan dess har avtalet förlängts med en vecka i taget medan Transport och Biltrafikens arbetsgivareförbund, BA, försökt komma överens om ett nytt avtal.

Än så länge har man dock inte kunnat närma sig varandra.

I tidigare avtalsförhandlingar har BA hållit hårt på ”märket”, den nivå på löneökningar som slogs fast när industriavtalet förhandlades fram i våras. Det har också varit Transports krav i förhandlingarna om taxiavtalet. Men kravet har avvisats av BA.

–De säger att det inte finns möjlighet att betala det i taxibranschen. De skyller på överetablering och att de ersättningar man får från kunderna inte möjliggör de nivåerna, säger Lars Lindgren ordförande för Transportarbetareförbundet.

För att komma vidare i förhandlingarna har Transport lagt fram andra krav. Ett exempel är frågan om obetald passningstjänst.

– Vi har föreslagit en skrivning som skulle innebära ett slut på att stå till arbetsgivarens förfogande utan ersättning, säger Lars Lindgren.

Inte heller det kravet har BA gått med på.

Lars Lindgren menar att det låsta läget väcker frågor som är större än taxiförarnas löneavtal.

– Kan vi acceptera ett konjunkturanpassat avtal? Om vi går med på att det inte finns pengar för löneökningar enligt märket inom taxi, då kanske man kan säga samma sak om åkeribranschen?

Anders Norberg är förhandlingschef på BA. Han vill inte kommentera förhandlingarna i sig, eftersom de är inne i ett ”känsligt läge”. Att BA inte går med på löneökningar enligt märket, bekräftar han dock.

– Så här är det ju. Vi vill ju respektera märket, men som det ser ut i taxibranschen klarar vi inte av det. Finns det inga pengar så finns det inga pengar.

Anders Norberg beskriver en situation där de taxiföretag som har kollektivavtal inte anser sig kunna konkurrera med de som inte har det.

– Det finns en trend i branschen av att allt fler företag som står utanför kollektivavtalen vinner upphandlingar. De som är med i BA är bundna av avtal och känner en allt större frustration över att de tappar till de som inte är det.

För Transports del är det nu upp till förbundsstyrelsen att besluta om hur man ska gå vidare i förhandlingarna.

På torsdag den 19 september ska frågan behandlas i styrelsen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.