Grön trafik kräver stora förändringar

För att komma till rätta med miljöproblemen och ställa om till en fossilfri fordonstrafik krävs stora förändringar. En transportnäring som i dag präglas av kaos, kortsiktighet och alltför låga priser, kan inte sänka utsläppen så mycket som det krävs. Åkerinäringen bör åläggas ett klimatansvar. Det menar Transport i sitt remissvar till den statliga utredningen ”Fossilfrihet på väg”.

– Utredningen har väldigt höga ambitioner. Och det är bra att Sverige vill vara i framkant. Men sedan måste man fråga sig hur realistiskt det är att sänka utsläppen så mycket på så kort tid, säger Martin Viredius, konsult för Transport som tidigare suttit i förbundsledningen och som skrivit remissvaret.

I december 2013 överlämnade utredaren Thomas B Johansson sin omkring 900 sidor tunga utredning ”Fossilfrihet på väg” (SOU 2013:84) till energiminister Anna-Karin Hatt (C). Utredningen handlar om hur alla fordon som rullar på våra vägar ska kunna gå på annat än fossila bränslen som bensin eller diesel. År 2030, alltså redan om 16 år, ska omställningen vara klar. Det är målsättningen. Då ska trafikens utsläpp ha minskat med 80 procent jämfört med i dag.

Transport har nu lämnat in sitt remissvar och förbundet håller med om utredningens grundambition, att utveckla en fossilfri fordonsflotta. Däremot skriver förbundet att det framstår som mer realistiskt att se år 2030 som en mellanstation på väg mot ett klimatneutralt Sverige år 2050.

Transports remissvar fokuserar på de tunga transporterna. Martin Viredius konstaterar att det i dagsläget inte finns ny teknik som gör att man kan ersätta diesel- och bensinmotorer mot el och biogas, på samma sätt som för personbilar. Ett annat stort hinder på vägen mot en fossilfri fordonsflotta är situationen inom transportnäringen.

– Det marknadskaos som vi lever med i dag är oförenligt med en smart klimatpolitik. Social dumpning i branschen och alltför billiga transporter konkurrerar ut järnvägen.

Dagens näring präglas av ”kaos och kortsiktighet”, enligt Transport. Dels handlar det om alltför låga transportpriser, som underminerar lönsamheten för de åkerier som följer regler och har kollektivavtal. De som sköter sig riskerar att konkurreras ut, helt enkelt.

Dels bidrar den illegala trafiken inte bara till överetablering, utan även till låg effektivitet. Eftersom transporterna är så pass billiga krävs varken planering eller långsiktighet.

För att komma till rätta med problemen krävs en transportpolitik där beställarna tvingas ta både ett socialt- och ett klimatpolitiskt ansvar.

– Detta är en extremt komplicerad och mångfacetterad fråga, så det är svårt att rycka ut någon enskild åtgärd som krävs. Men det behövs ett beställaransvar, konkurrens på lika villkor, offentliga investeringar och teknikutveckling.

Är du optimistisk trots allt?
– Ja, det ska man alltid vara.

I remissvaret påpekas att det finns stora problem även inom taxibranschen. I storstäderna har avregleringen lett till överetablering och mängder av passiva taxibilar på tomgångskörning. I småstäder och på glesbygden däremot är taxiservicen obefintlig, vilket innebär långa framkörningssträckor. Även inom taxibranschen hindrar alltså regelverket ambitionen att minska trafikens klimatpåverkan.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.