Fler taxiförare behöver fackets ok för arbetstillstånd

Migration. Lönekravet har höjts igen för arbetskraftsinvandrare. Och yttrande från relevant fackförbund krävs för att få arbetstillstånd. För Transport handlar det i dag i hög grad om taxichaufförer.

Maria Lefoy. Foto: Martin Hörner-Kloo
Maria Lefoy. Foto: Martin Hörner-Kloo

Svenska Transportarbetareförbundet har hittills i år fått lämna betydligt fler yttranden för arbetstillstånd än tidigare år. Det rör sig om runt 500 ärenden det första halvåret. Särskilt markant har ökningen varit de senaste månaderna.

– I maj och juni var det ovanligt många. Det hänger säkert samman med att försörjningskravet gick upp den 1 juli i år, säger Maria Lefoy, registrator på Transport.

I dag ligger lönekravet på 29 680 kronor i månaden, baserat på 80 procent av medianlönen i Sverige.

Maria Lefoy har haft ansvar för yttrandena till Migrationsverket under en rad år, och överblick över vilka arbetsgivare som lämnat uppgifter sedan 2018. Sedan årsskiftet görs allt digitalt. En anledning är att det gör det svårare att förfalska yttrandena med namnunderskrift.

Vilka branscher och yrkeskategorier som ärendena rör har förändrats mycket under 2020-talet.

– I år har vi fått i otroligt många som rör taxiförare, som kommer från länder utanför EU. Påfallande många är från Pakistan, säger Maria Lefoy.

Taxiförare är inget bristyrke, till skillnad från andra yrken som Transport äger kollektivavtalen för. Det gäller till exempel lastbilsförare, som det länge funnits ett ökat behov av på den svenska arbetsmarknaden.

Behov och överetablering

Taxibranschen har däremot sedan avregleringen på 1990-talet i långa perioder haft problem med överetablering, framför allt i storstäderna. För förarna har det inneburit minskade intäkter och svårigheter att klara sig ekonomiskt.

Men Maria Lefoy uppskattar att så mycket som 90 procent av Transports arbetstillståndsärenden rör just taxichaufförer. Och att det varit så under hela 2025 hittills.

Många av dem som nu behöver arbetstillstånd har kommit hit som studenter, på studentvisum, och då skaffat extrajobb och och också kunnat få taxilegg. Liknande migrationsmönster var det tidigare med en annan grupp Transport organiserar; tidningsbuden.

Vid behandlingen av ärendena som rör arbetstillstånd tittar facket på om lön och övriga villkor stämmer med det kollektivavtal som gäller för yrkesgruppen.

– Man reagerar också på om lönen är för hög, säg 45 000 i månaden för en taxichaufför, säger Maria.

I sådana fall blir det nej. Facket kan inte gå in och garantera att arbetsgivaren gör rätt för sig, varken när det gäller lön eller försäkringar.

Vilka yrken som ärendena gäller har alltså förändrats sedan det sena 2010-talet. Tidigare rörde en stor andel tidningsbud, studenter som jobbade extra. Sedan började det komma in allt fler bilvårdare, till exempel för anställda på biltvättar.

Regeringen har tidigare kraftigt höjt försörjningskravet för arbetstillstånd. Det innebar att det ofta blev omöjligt att leva upp till lönekravet för personer i grupper som tidningsbud, där majoriteten jobbar deltid.

Bristyrkena är mer konstanta. Lastbilschaufförer, liksom lastbilsmekaniker, är sådana efterfrågade yrkesgrupper.

– Jag har talat med arbetsgivare som söker med ljus och lykta efter just lastbilsmekaniker. Där behöver vi få in fler, säger Transports Maria Lefoy.

Men hittills i år har bara ett tiotal ärenden, av runt 500 totalt, rört lastbilsmekaniker.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Mattias:
    14 augusti, 2025

    Taxiförare med 29 680 i månaden existerar inte idag. Så jag hoppas verkligen att facket sa nej till alla dom förfrågningarna. Den åkare som påstår att det är lönen hens förare får ljuger.

Lästips:

Det finns alltid något att fixa i truckverkstan. Foto: John Antonsson

I hamnen måste allt klaffa

Hamn. På APM terminals i Göteborgs hamn rullar arbetet mellan kranar, grensletruckar och containrar. Här jobbar fast anställda och bemanningsanställda sida vid sida – med fartyg som ska lossas, maskiner som ska fungera och scheman som kan ändras snabbt.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.