Linnea Hammarqvist, Patrik Nilsson och Ida Hallberg utanför Scania där Avarn Security tog över bevakningsuppdraget sommaren 2024. Och där Ida klev in som Transportombud.
Foto: Lilly Hallberg
Uppdrag Transportombud
Fackets ombud på golvet
Fackligt arbete.
Till Ida Hallberg vände sig kollegorna med förtroende i en turbulent tid. Som ombud tog hon frågor vidare direkt, kom tillbaka med info. Och skapade närhet till facket på arbetsplatsen.
Helt rätt person för uppdraget, säger en arbetskamrat på bevakningsbolaget om Ida: Orädd när det gäller att lyfta luren och få tag på rätt personer, kraft att dra ett tungt lass när det gäller.
– Jag brinner för rättvisa, säger hon själv.
Väktaren Ida Hallberg hade förtroendeuppdraget som Transportombud när Avarn Security i somras tog över bevakningen från Tempest vid Scanias anläggning i Oskarshamn.
– Det blev en tuff start, med mycket oro och diskussioner men jag tyckte samtidigt att det var roligt. Man kände att man gjorde nytta, säger Ida.
– Jag tycker ändå att vi löste det, arbetsmiljön i dag är bra och det är trevlig stämning. Och jag fick mycket hjälp i uppdraget. Den här resan har varit nyttig, säger Ida.
Tjänstledig
Det är veckan före jul när Transportarbetaren träffar henne och flera kollegor. Med är också Tommy Sahlberg, ordförande för Transports avdelning 51 Sydöstra Sverige, och ombudsmannen Markus Pettersson.
Efter årsskiftet har Ida påbörjat studier till elevassistent och är tjänstledig från Avarn, men ser det som självklart att hon annars skulle gått utbildningar för förtroendevalda som avdelningen satsar på. Hon är trygg med att andra kan ta över som ombud. Det fackliga uppdraget har hunnit förankras på arbetsplatsen.
Markus Pettersson. Foto: Lilly Hallberg
– Det är inget konstigt längre, och det är som här det ska fungera. Våra ombud ska få rätt förutsättningar, det är inte bara att utse någon och önska lycka till, säger Markus Pettersson. Som ombudsman förhandlade han vid Avarns övertag och Ida Hallberg utsågs till Transportombud.
– För oss blev det också bra, det är helt annorlunda att ha en person på arbetsplatsen, säger Markus.
Och vänd till Ida, som talar om allt stöd hon fått från både regionala skyddsombudet Karin Blomberg och ombudsmän på avdelningen, säger han:
– Förringa inte din egen insats!
”Närmare till facket”
Flera av Idas kollegor kommer in i fikarummet. De flesta väktare här jobbar alltid samma skift, antingen dag eller natt.
– Det har blivit betydligt bättre, närmare till facket, säger en kollega som vill vara anonym men tillhör dem som arbetat närmare 20 år på företaget.
– Vi som känner Ida vet att hon är rätt för uppdraget. Framför allt under övergången drog hon ett väldigt lass.
Linnea Hammarqvist och Patrik Nilsson håller med.
– Det har varit väldigt bra, Ida är den man kontaktat om det är något. För mig var det också en händelse med några kollegor som jag tog upp, hon tog det vidare direkt. Nu fungerar det bra på arbetet igen, jag trivs, säger Linnea Hammarqvist.
Så lyckades Transport i Kristianstad värva ombud
Transport. Kristianstadsavdelningen har framgångsrikt lyckats implementera Transportombud på arbetsplatserna. Ett förtroendeuppdrag som antogs av senaste kongressen i rättan tid, enligt avdelningsordföranden.
– Jag vill lyfta hela avdelningen, vi är ett lag som jobbar mot samma mål. Hade vi inte satt oss ned och talat igenom hur vi skulle värva ombud hade det inte gått, säger Tommy Sahlberg, ordförande för Transports avdelning 51 Sydöstra Sverige.
Ett tydligt syfte med uppdraget är en bra samverkan ute på arbetsplatserna mellan arbetsgivare, anställda och Transport som organisation. Och det handlar också om att ”sälja in” Transportombud hos arbetsgivarna och förklara syftet, enligt Sahlberg.
– Så sent som i går talade jag med en arbetsgivare som sa ”åh, äntligen” när jag ringde för att informera om ombudens roll. Att få den responsen gör mycket för oss, säger Tommy Sahlberg.
Tommy Sahlberg. Foto: Clara Lideberg
Ny internutbildning
Jämfört med ett fackligt förtroendeuppdrag som skyddsombud – som har arbetsmiljölagen att stödja sig på – kan rollen som Transportombud te sig oklar. För avdelningen har det varit viktigt att skapa rätt förutsättningar. Bland annat genom en ny internutbildning för förtroendevalda. I mitten av december gick elva nya ombud heldagsutbildningen i Kalmar, där avdelningen förutom i Kristianstad har kontor.
– Under 2024 har vi fått 32 nya ombud. 22 skyddsombud och 10 Transportombud. Det är häftigt, det är det! säger Tommy Sahlberg.
Kollegors stöd viktigt
Han blev själv skyddsombud 2015 på sin arbetsplats, Kaj Inrikes åkeri i Älmhult, och senare förhandlingsombud. Och understryker vikten av stöd från en kollega i att utvecklas och att ”successivt växla upp” i det fackliga arbetet.
I slutet av förra året fanns Transportombud på plats på fyra arbetsplatser inom åkeri, fem inom miljöarbete och två inom bevakning.
– En stor utmaning är att våra medlemmar så ofta är på resande fot, det gör det svårare att hitta folk som kan ta på sig förtroendeuppdrag, säger Sahlberg.
Långsiktigt jobb
Fast arbetet med förtroendevalda ombud tror han att avdelningen lyckas ännu bättre med i år:
– Vi arbetar långsiktigt, inget vi stressar fram. Det är en resa som måste få ta tid.
Arbetsrätt.
Plattformsföretaget försöker runda lagen och slippa arbetsgivaransvar genom att använda andra företag. Det anser Transport, som stämt Invoicery Business som Wolt anlitar.
Beredskap.
Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar.
– Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.
Yrkesförarens dag.
Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.
Konflikt.
Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.
Organisering.
När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.
Beredskap.
Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak.
– Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.
Hobby.
För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas.
– Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.
Utbildning.
Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.
Val 2026.
Karensavdrag, a-kassa, pensioner och arbetskraftsinvandring är några av frågorna där partierna ger olika besked. Här är svaren i Transportarbetarens valenkät.
Elmia.
Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar.
– Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.
Elmia.
Självständighet och sociala medier är två anledningar till unga kvinnors ökade intresse för transportyrken. På lastbilsmässan på Elmia mötte många av dem Transport.
Servicetrafik.
När åkeriet förlorade trafiktillståndet sa Region Gävleborg upp avtalet om samhällsbetalda resor. Nu har Gävle stads taxi försatts i konkurs och samtliga anställda är uppsagda.
Konflikt.
IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.