Johanna Bergsten (S)
...42 år, jobbar som ombudsman i Timrå. Körde tidningar i 20-årsåldern och gick med i Transport efter en orättvis erfarenhet.
Varför blev du politiker?
Genom fackliga utbildningar förstod jag hur tätt fackligt engagemang och politik hänger ihop. År 2010 gick jag med i Socialdemokraterna, och med min fackliga ryggsäck kände jag mig både trygg och redo att ta steget in i politiken.
Varför tycker du att det behövs fler fackliga inom politiken?

Rent krasst så tycker jag att det är fel att människor som kanske inte har en arbetarbakgrund fattar väldigt avgörande beslut för främst våra medlemmar.
Man kan inte relatera till de beslut man fattar. A-kassan eller sjukförsäkringen, till exempel. Många beslut som försämrar för arbetarna i Sverige tas av människor som kanske aldrig har haft ett, ja, inom citationstecken, ”vanligt arbete”.
Du vill bekämpa arbetslivskriminaliteten, hur då?
På något sätt så måste vi ju granska företagen. Ge myndigheterna större möjligheter att prata med varandra. Även genom offentlig upphandling: ställa tuffare krav, mer insyn, rapportering och så vidare.
Är det en dröm att komma in i riksdagen?
Ja, det skulle kännas otroligt hedersfullt. Johanna, 20 år, halkade fram med restaurangjobb och tidningsbud. Att man skulle kunna göra en sådan resa. Om någon hade sagt det till mig när jag var typ 15 hade jag skrattat.