Fackets hjälptelefon går varm

Nu drar LO:s kampanj ”Facket på sommarjobbet” i gång. Katrin Olofsson, med bakgrund på Transport, är en av de som svarar i fackets hjälptelefon under sommaren.

– Det är inte många minuter som jag inte har pratat i telefon i dag. Jag trodde att det skulle vara lite lugnt så här i början av sommaren, men det har varit full fart, säger Katrin Olofsson.

I ett litet rum på LO-borgen vid norra bantorget i centrala Stockholm sitter hon och svarar på frågor. Dels via telefon, men även via mejl och sociala medier.

Katrin Olofsson har en bakgrund som väktare i Värmland och har jobbat fackligt för Transport i flera år. Hon har varit både fackligt ombud, skyddsombud och sommarjobbat på samhällspolitiska avdelningen på Transports förbundskontor.

När Transportarbetaren besöker henne gör hon sin andra arbetsdag på LO:s telefonjour för ungdomar som behöver hjälp med problem som uppstått på sommarjobbet. Hon har bland annat svarat på frågor om ledighet, försäkringar och arbetsskador, löner och semesterschema. Och hon har redan hunnit med några fall från Transports branscher.
– Ja, det var en som jobbar inom flyg och säkerhet som ringde och frågade om medlemskap i dag, säger Katrin Olofsson.

Inte bara tonåringar i glasskiosk
Enklare frågor kan hon ofta svara på direkt, men de som har mer komplicerade problem, till exempel kring avtal lotsas vidare till rätt fackförbund.
– Sedan är det många unga som ringer till oss som inte är med i något fackförbund och inte riktigt vet vart de ska vända sig.

Men det är inte bara ungdomar som ringer. Stefan Gradin, som är ansvarig för ”facket direkt” på LO, berättar att det märks att arbetslösheten är hög och att många har tillfälliga anställningar.
– Det är långtifrån alla som har ”typiska sommarjobb” och jobbar i glasskiosk. Även en 33-åring som staplar visstidsanställning på visstidsanställning kan kontakta oss med frågor, säger han.

Dreamhack och Putte i Parken
I LO:s kampanj ingår även att möta ungdomar på festivaler och event runt om i Sverige. Bland annat ska Dreamhack i Jönköping, Emmabodafestivalen och Putte i Parken (Karlstad) besökas.

Målet är att enklare frågor i stor utsträckning ska besvaras på hemsidan så att de som svarar i telefon får mer tid till de som till exempel har problem med trakasserier på jobbet.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.