F-skattarmålet: Transport vann i AD

Andreassons Åkeri ska betala 100 000 kronor i skadestånd för brott mot kollektivavtalet. Den polske chauffören Radoslaw Rostkowski, som körde på F-skatt för åkeriet, var i praktiken anställd av bolaget. Nu återstår det stora målet, där samma åkeri stäms på 20 miljoner kronor.

Rättegången hölls i slutet av oktober. Transportarbetareförbundet hade stämt Andreassons Åkeri på 400 000 kronor för brott mot kollektivavtalet.

Åkeriet hävdade att Rostkowski – och de övriga cirka 150 östeuropeiska chaufförer som kör för bolaget – var fristående företagare som jobbade på F-skatt.

Men enligt Transport var detta bara ett sätt att kringgå kollektivavtalet och urholka arbetstagarbegreppet. Förbundet menade att Radoslaw Rostkowski skulle betraktas som anställd och omfattas av kollektivavtalet – trots att han hade egen firma och fakturerade Andreassons bemanningsbolag Zimit för sitt arbete.

Nu har Arbetsdomstolen (AD) gett Transport rätt.

”Arbetsdomstolen har efter en helhetsbedömning av samtliga omständigheter gjort bedömningen att chauffören får anses ha varit arbetstagare hos åkeriet. Enligt Arbetsdomstolens mening har åkeriet inte kunnat undkomma det tvingande arbetstagarbegreppet genom att via det andra bolaget ingå ett avtal om tjänster med chauffören och genom att låta det bolaget stå för betalningen för det utförda arbetet”, skriver AD.

Domstolen betonar också att det avgörande inte är ”hur parterna har betecknat rättsförhållandet, utan hur avtalsförhållandet i olika hänseenden är beskaffat.”

Det vill säga: Det viktiga är inte vad man kallat upplägget. Det viktiga är hur det fungerat i praktiken.

Förutom skadeståndet på 100 000 kronor, ska Andreassons betala 379 973 kronor i ersättning för rättegångskostnader till Transport.

Förbundsordförande Lars Lindgren har blandade känslor inför domen.

– Det vi slogs för var arbetstagarbegreppet, och hur det ska definieras. Här har AD uppenbarligen delat vår bedömning. Det sänder en glasklar signal till resten av branschen, säger han.

Men samtidigt är han besviken över att AD prutat ner skadeståndet från de yrkade 400 000 kronorna.

– Hundra tusen är åt helvete för billigt. Vi anser att Andreassons har tjänat en massa pengar på det här upplägget, och dessutom hoppades vi att ett kännbart skadestånd skulle verka avskräckande för andra bolag, säger han.

Transport har även stämt Andreassons i ett separat mål, där man yrkar på 20 miljoner i skadestånd för åkeriets övriga förare. Lars Lindgren betonar att man inte kan betrakta det målet som vunnet, bara för att man tog hem segern i Radoslaw-fallet.

– Vi ser fortfarande en stor utmaning i det kommande målet. Vi ska inte dra alltför stora växlar på dagens dom innan vi närmare analyserat vad den innebär.

Han pekar på domens skrivelse om att bedömningen måste göras i varje enskilt fall.

– Och AD har bland annat tagit fasta på att Radoslaw registrerade firma först efter att han börjat köra åt Andreassons. Om de andra chaufförerna redan hade firmor när de började köra, då kanske AD tolkar det som att de faktiskt var egna företagare. Man ska inte tro att Radoslaw-domen utgör någon sorts prejudikat, säger Lars Lindgren.

Vid rättegången uppgav åkeriets vd Yvonne Andreasson för Transportarbetaren, att om åkeriet förlorar det stora 20-miljonersmålet i AD så skulle man få lägga ner verksamheten.

– Och det får också alla andra åkerier som använder det här upplägget. Och det gör de flesta dragbilsåkerier, sade hon.

Domar i Arbetsdomstolen kan inte överklagas.

För det större målet är rättegångsdatum ännu inte utsatt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.