Branschen vill ha tydliga regler

Om branschens aktörer ska våga satsa på nya bränslen, måste regelverket bli tydligare och bygga på långsiktig planering. Regeringens planer för ett ”fossilfritt” samhälle måste också bli mer konkreta, enligt några röster från drivmedelsbranschen.

Robert Dimmlich, vd för branschorganisationen
Svensk Bensinhandel:

– Vi behöver tydligare och långsiktigare regler, som dessutom är EU-gemensamma. I praktiken har varje EU-land i dag en egen definition av vad en miljöbil är, eftersom man beskattar dem olika. Jag skulle vilja att Sverige tillsammans med EU sätter upp en tydlig gemensam definition.

– Man skulle också kunna skapa bättre incitament för bränsle- och fordonsproducenter med olika styrmedel, men inte tvingande lagar. Man kan till exempel tänka sig skatteväxlingar mellan olika bränsleslag, som aviseras långt i förväg. Man bör också uppmuntra konsumenten att köpa miljösmart – både genom ekonomiska incitament och genom tydligare regler.

– I det korta perspektivet tror jag att vi på lastbilssidan kommer att få en ökad inblandning av förnybar diesel, som talloljediesel. Men på längre sikt kan jag inte ens komma med en kvalificerad gissning. Dels eftersom reglerna är så svåra att förutse, och dels eftersom man ännu inte kommit tillräckligt långt i forskningen kring alternativ för de tunga transporterna.

 

Göran Lindblå, styrelseordförande i OKQ8:

– Den här ryckigheten i regelverket som varit under många år, den skapar ju inte precis stabila förutsättningar för nya bränslen. Vi introducerade till exempel den första etanolpumpen i Sverige 1994, och det är klart att vi hunnit investera väldiga belopp i anläggningarna sedan dess. Då känns det väldigt konstigt att etanolen numera kommit på regeringens skuggsida. Det vore bra om man kunde få en klar agenda att förhålla sig till.

– Och vad menar man egentligen med ”fossiloberoende”? Menar man en 51-procentig inblandning av förnybart, eller vad är det som gäller? 60 procent, 70 procent? Ska det vara 100 procent? Det ska bli väldigt spännande att se vad utredningen landar i. Innan dess vill jag inte spekulera så mycket.

 

Ulf Svahn, vd för Svenska Petroleum och Biodrivmedelsinstitutet:

– Jag tror att etanolen fortsätter dominera under tiotals år. Och på dieselsidan har vi Fame-bränslet. Slutligen har vi HVO, som i Sverige huvudsakligen är talloljebaserat. I ett tvådecenniersperspektiv är det dessa tre vi talar om. Jag har svårt att tro att något nytt bränsle slår dem av banan inom överskådlig tid.

– Jag tror inte alls det är omöjligt att bli fossiloberoende till 2030, men då måste vi satsa på nya bränslen som fungerar i gamla bilar. Vi får komma ihåg att vi har 4,3 miljoner bilar ute i Sverige i dag. Vi kan inte utveckla nya bränslen som bara passar i nya bilar, då tar skiftet alldeles för lång tid för att vi ska hinna bli fossiloberoende på 17 år.

– Dessutom krävs styrmedel, antingen ekonomiska eller tvingande. För alla biodrivmedel är dyrare än de fossila bränslena. Att kunderna skulle välja dem ändå, utan styrmedel, ja, ”that will be the day”, som man säger.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.