Arga taxiförare på Stockholms central

Stämningen har varit irriterad och diskussioner har nästan övergått till slagsmål. I förra veckan blockerade arga förare taxifickorna vid Stockholms centralstation. Detta efter förare från vissa bolag känt sig orättvist behandlade när ett nytt system införts.

– Grundproblemet är att det finns alldeles för många taxibilar och att många taxiförare är helt uthungrade på jobb, säger Emma Lundberg ordförande för taxisektionen på Transport avdelning 5.

I förra veckan infördes en ny teknisk lösning där de kunder som ville ta taxi från Stockholms central, på en liten datorskärm kan välja att ta första lediga bil eller vilket bolag de vill resa med. Dessutom kan kunderna aktivt välja en miljöbil eller titta på en prisjämförelse via skärmen vid taxistolpen.

Taxivärdar hjälper kunderna att trycka, men många förare är upprörda och hävdar att värdarna bara trycker fram bilar från Taxi Stockholm.

– Jag tror att det handlar om ett missförstånd. Systemet är inte nytt, det infördes för flera år sedan. Den förändring som har skett är att man infört en ny teknisk lösning, säger Emma Lundberg.

För att slippa köbildning är det nya systemet kopplat till bolagens taxiväxlar så att det alltid ska finnas bilar vid centralen. Troligtvis består missförståndet i att taxivärdarna efter att frågat kunderna vilket bolag de vill åka med, ibland sedan knappat in det åt dem på skärmen. Några förare har då trott att värdarna väljer åt kunden.

Framför allt är det förare från Taxi kurir och Taxi 020 som varit arga och känt sig förfördelade.

– Jag tror att det här kommer att lägga sig. När taxichaufförerna har förstått det nya systemet så kommer det inte att vara så irriterat längre, säger Emma Lundberg.

Vittnar om irriterade kunder och arga kollegor
Vid Stockholm central är meningarna delade. Vissa förare tycker att de nya apparaterna är bra, medan andra berättar om irriterade kunder som tycker att det är onödigt. Ett par chaufförer från Taxi Stockholm vittnar om att de flesta väljer deras bolag och säger att de förstår irritationen från kollegor på andra bolag som känner sig förfördelade.

Jakob Pearson jobbar som taxivärd utanför centralstationen. Han berättar att systemet registrerar vilken tid bilarna kört in så när en kund väljer ”första lediga bil” så får den förare som väntat längst körningen.

– Många som jag pratar med tycker att det är bra och samma system borde införas på Arlanda, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.