Hur tungt är det att vara sopgubbe?

Just nu pågår en studie där forskare från Karolinska institutet gör belastningsmätningar på sophämtare. Förhoppningen är att forskningen ska hjälpa till att förbättra deras arbetsmiljö. Förra veckan gjordes en av årets sista mätningar.

Projektet drivs av TYA i samarbete med, förutom Karolinska institutet, Centrum för belastningsskador, Transport, Biltrafikens Arbetsgivareförbund och konsultfirman Tyréns.

Motsvarande studier har gjorts av andra yrkesgrupper, exempelvis flyglastare, men aldrig tidigare på sophämtare. Den svenska studien som gjorts om flyglastares arbetsmiljö har fått stor uppmärksamhet och använts när internationella regelverk för säkerhet utformats.

Flera av forskarna från flyglastarstudien arbetar med sophämtarprojektet.

Två av renhållarna som deltar i undersökningen är Johan Willysson och Peter Arnesen på miljonföretaget Liselotte Lööf AB. Vid mättillfället ska de tömma runt 780 sopkärl. Peter Arnesen berättar att han var borta från branschen i cirka tio år och att han nu tillbaka som inhoppare.

– Det har blivit mycket tyngre. Nu ska man tömma dubbelt så många kärl utan att lönen har gått upp, säger han.

Hittills har mätningarna gjorts på fyra arbetsplatser i olika städer på 25 personer per ställe: Malmö, Linköping, Uppsala och Stockholm. I januari kommer det utföras mätningar i Sundsvall, för att se hur snö påverka sophämtarnas arbete.

Studien går till så att sophämtarna utrustas med mätinstrument och forskarna följer efter sopbilen och dokumenterar deras arbete. Jan Furumo från Tyréns och Vanda Barkstedt från Karolinska institutet är två av dem som ofta sitter i följebilen.

– Det är trevliga killar. Generellt positiva när vi informerat om vad det handlar om, säger Vanda Barkstedt om sopgubbarna hon jobbat med hittills.

Mätinstrumenten som ska mäta kroppens vinklar under arbetet kallas ”inklinometrar”. De fästs med en klisterfilm och tejp på mätpersonens rygg, båda armar och på ett av låren. Direkt på kroppen. Data om vilken vinkel inklinometern håller vid vilken tidpunkt spelas in. Mätpersonen utrustats även med en vanlig pulsmätare som fästs över bröstet.

I följebilen noteras när de olika arbetsmomenten utförs. Det sker i en app i Vanda Barkstedts telefon där de olika momenten har fått olika knappar.

Registrering görs alltså med ett knapptryck och kompletteras med anteckningar. När all data sedan sammanställs, vinklar, puls, arbetsmoment och tid, går det att få en bild av vad i arbetet som är mest ansträngande. Värdena kommer även att jämföras med andra tidigare mätningar från andra yrkesgrupper och länder.

Johan Willysson och Peter Arnesen kör en bil med lågt insteg och vikdörr (ser ut som en bussdörr) på passagerarsidan. Insteget i fordonet är exempel på en av sakerna forskarna kommer att analysera.

– Vi har kört på i vanlig fart och det enda jag märkt av utrustningen är pulsmätaren, säger Johan Willysson.

– Det har stramat lite på låret, men det känns lugnt, säger Peter Arnesen.

I studien kommer man också att utföras mätningar i laboratoriemiljö. Då ska forskarna simulera arbetsmoment för att titta på arbetsvinklar och vikt på det man lyfter. Detta för att belastningen i varje del av arbetet ska kunna beräknas. Förutom mätningarna kommer samtliga sophämtare i Sverige, cirka 2 000 stycken, ombes att svara på en utförlig enkät om sina arbetsförhållanden.

I januari nästa år kommer belastningsmätningarna vara klara. Det ska ta drygt ett år att bearbeta och analysera data. Projektet planeras vara klart i början av 2015.

 

Fotnot: TYA, Transportfackens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd, är ett samarbetsorgan mellan arbetsgivar- och arbetstagarorganisationer i transportsektorn.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.