Close
Ulrich Höntzsch är lastbilschaufför och Transports skyddsombud.
Close

Ulrich kör malmtransporter – belönas för säkerhetsarbete

Arbetsmiljö. Ulrich Höntzsch jobbar med att köra 90-tons ekipage för Kaunis Iron logistik. Han är också skyddsombud och nu prisas han med ett stipendium på 15 000 kronor från Prevent.

– Det kändes först överraskande, sedan var jag stolt. Jag visste inte varför just jag förtjänade det. Jag gör bara vanliga uppgifter som skyddsombud, säger Ulrich Höntzsch.

– Vi brinner för arbetsmiljö och arbetet med det dagliga gör vi som ett team.

För omkring fem år sedan blev han skyddsombud på arbetsplatsen.

– I början var det svårt att vara skyddsombud, men nu har vi tydliga rutiner: händer något sitter vi tillsammans. Vi har en årlig arbetsmiljökonferens och regelbundna arbetsmiljömöten i hela koncernen.

Ulrich Höntzsch och de andra lastbilschaufförerna utgår från terminalen i Junosuando. Därifrån kör de till gruvan för att lasta bilarna, som har specialtillstånd att köra med en totalvikt på upp till 90 ton. De första åren var vägarna inte anpassade för den tunga trafiken. Men nu är de nya förstärkta och breddade vägarna på plats.

– Allt är fint, vägen är bredare och det är nytt. Det som nu håller på att färdigställas är en ny bro över Torneälven. Tills dess kör vi över en provisorisk bro i Autio, säger han.

I nomineringen till stipendiet står det: ”Ulrich kombinerar teknisk kompetens med ett stort ansvarstagande och ett tydligt fokus på samverkan. Hans insatser leder till konkreta förbättringar och bidrar till en arbetsmiljö präglad av öppenhet, tillit och ständig utveckling.”

Den tekniska kompetensen behövs, inte minst då det nyckfulla vädret och de tunga ekipagen gör jobbet svårare.

– Vi har testat ut och kör med de bästa vinterdäcken, vilket är en viktig del i vårt säkerhetsarbete. Vi kör våra transporter året om och det ska såklart vara tryggt att köra även på is och snö under vinterhalvåret.

Vad har förbättrat arbetsmiljöarbetet?

– Vi ser till att jobba med säkerheten hela tiden. Vi jobbar kontinuerligt med våra rutiner för att säkerställa att säkerheten går först. Till exempel har vi höga krav på riskbedömning och om det krävs har vi möjlighet att ställa lastbilarna, det gör vi exempelvis vid skiftande väglag i väntan på sandning.

Det finns många rutiner och företaget har även ett nära samarbete med vägentreprenörerna samt en egen bil utrustad med friktionsmätare.

– Mitt mål är att minska risken för olyckor till noll, säger han.

En konkret förändring är en lotstjänst: drar det ut på tiden stannar chauffören i en parkeringsficka och en lots tar över bilen.
– Stressen är oftast tidsbristen, för du måste komma hem. Nu kommer en bil som kör dig till terminalen.

Vädret kan vara tufft – då finns rutiner för halva svängar och vid behov väntan på terminalen i Junosuando, ungefär halvvägs mellan gruvan och omlastningen i Pitkäjärvi, där malmen lastas om till tåg mot Narvik.

– Alla chaufförer ska känna sig trygga att riskbedöma och genomföra sitt jobb med hög säkerhet. Om det är snö eller sämre väder kan en åtgärd bland annat vara att minska hastigheten, eller att stanna i en parkeringsficka tills det är plogat och vägen är säker igen. Hos oss agerar varje förare sitt eget skyddsombud.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Magnus Nyqvist:
    6 november, 2025

    Så där skulle det vara på alla åkerier. Sammanhållning är viktigt för att regler upprätthålls. När en chef klagar över övertid och jämför kollegor mot varandra, leder det till högre hastighet oavsett väglag. Höga utrullningshastigheter. Känna sig tvingad att jobba lite på rasten för att slippa få påpekanden om övertid. Starta passet 5 - 7 minuter tidigar osv. Scheman som det inte finns marginaler i.

  2. Torbjörn Fors:
    6 november, 2025

    Mycket bra jobbat tur vi har skyddsombud på en arbetsplats där riskmomenten är stora efter vägarna o runtomkring.

Lästips:

"Arga gubben" i det nybyggda hyreshuset för livet surt för tidningsbudet Elias. Illustration: Martin Heap

Måste jag bära upp tidningen?

Transport. Elias undrar om han måste bära upp tidningen då det ibland står en sur gubbe och skäller i trapphuset. Och Linnea vill veta hur det fungerar med röda dagar då hon är timanställd. Transports experter svarar.

Willilam och Fredrik har lastat färdigt inför den femte resan.

De kör dit hjälpen inte når

Hjälparbete. De humanitära behoven vid fronten i Ukraina är akuta. Men att köra hit är livsfarligt och nödhjälp har svårt att nå fram. Vi har träffat tre svenska chaufförer som tagit saken i egna händer.

Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.