;

Regeringen vill flytta över gods till järnväg och sjöfart

Mer pengar till järnvägen och mer gods på spår och till sjöss. Det lovar regeringen i höstens infrastrukturproposition. Bra tycker Transports utredare Antti Vainio. Men han saknar ett helhetsgrepp om Sveriges godstransporter.

– Om man menar allvar med att flytta mer gods till järnväg måste man också titta på fusket inom åkerinäringen som möjliggör jättelåga priser på bekostnad av att man utnyttjar chaufförer från Östeuropa. Man måste ha en helhetsbild av hur branschen funkar, säger han.

Regeringens proposition beskriver de stora investeringar som ska ske i svensk infrastruktur mellan 2018 och 2029. Sammanlagt 622,5 miljarder ska staten investera, 100 miljarder mer än i den nu gällande planen. En stor del av ökningen ska gå till att rusta upp järnvägen, för att både gods och människor ska kunna lita på att komma fram i tid. Vägnätet ska också rustas upp och underhållas.

– Det är positivt att man ökar investeringarna, vi förstår ju att man måste investera mycket mer i vägunderhåll och järnvägsunderhåll. Det finns flera vägsträckor som våra medlemmar kör på som är i oacceptabel kondition för Sverige 2016, säger Antti Vainio.

Att flytta över gods till sjöfart, i den mån det går, ser han också positivt på. Men han varnar för att bara satsa på järnvägen och sjöfarten.

– Det pratas mycket om att flytta gods från väg till järnväg och sjöfart och det är positivt. Men man måste ha en realistisk bild av hur mycket som går att flytta. Järnvägen kommer aldrig klara av jättestora godsmängder, en väldigt stor del av lastbilstransporterna är korta och sker på vägar där det inte finns några alternativ.

Vill man ha hållbara transporter i hela Sverige måste man också utveckla godstransporterna på väg på ett hållbart sätt, säger Antti Vainio.

– Ordning och reda på vägarna hänger ihop med ett hållbart transportsystem, man måste ha koll på vad det är för bilar som kör på svenska vägar för att kunna använda politiska styrmedel för vilket godsslag man väljer.

Regeringen har nu lämnat propositionen till riksdagen för beslut. Efter det kommer investeringarna för perioden 2018 till 2029 planeras mer i detalj.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Johanna Bergsten (S)

Johanna Bergsten (S)

...42 år, jobbar som ombudsman i Timrå. Körde tidningar i 20-årsåldern och gick med i Transport efter en orättvis erfarenhet.

Så närmar vi oss valet

Krönika. Om två månader är det dags att välja dem som ska representera oss såväl i Sveriges riksdag som i landets regioner och kommuner. Det märks alltmer på olika vis, också här i Transports tidning.

Varför sitter så få ­arbetare i riksdagen?

Alexandras krönika. I år är det val till riksdag, region och kommun. Arbetarklassen lyser dock med sin frånvaro i svensk politik. Det är inte en slump. Det är ett klasstak som stänger ute stora grupper från makt­en.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;