Lee Ljungberg har arbetat som flygvärdinna i 16 år. Lika länge har hon navigerat mellan olika hudtillstånd, till följd av den utmanande arbetsmiljön i luften. Foto: Maria Lund
Close
Lee Ljungberg har arbetat som flygvärdinna i 16 år. Lika länge har hon navigerat mellan olika hudtillstånd, till följd av den utmanande arbetsmiljön i luften.
Close
Arbetsmiljö: Hudproblem

Livet i luften – en utmaning för huden

Kabinpersonal. Livet i luften utmanar hudens status. En dränerande cocktail av nattflygningar, stress och arbete genom tidszoner fick flygvärdinnan Lee Ljungbergs hud att slå bakut.

Det sägs att en timme i luften är lika påfrestande som två timmar på ett kontor. Att flyga är som att pressas mellan osynliga krafter – trycket, luften och bruset tär på kroppen. För att inte tala om att hela hudkostymen riskerar haveri.

– Huden påverkas enormt mycket av att jobba genom tidszoner, nattflygningar och oregelbundna tider. En lång arbetsperiod med skiftande arbetstider sliter på huden, säger Lee Ljungberg.

Jobbat i 16 år

Hon har arbetat som flygvärdinna i 16 år. Lika länge har hon navigerat mellan olika världsdelar och olika hudtillstånd.

– Jag har en väldigt torr hy i mig själv. Det var en nackdel när jag började flyga. Min hud älskar inte direkt livet i luften.

Luftfuktigheten i flygplanskabiner är låg, under 20 procent. Det motsvarar den genomsnittliga luftfuktigheten i Sahara. Därtill förlorar kroppen omkring 2,5 deciliter vatten för varje timme i luften.

Hudproblem

I den utmanande arbetsmiljön blev Lees hud växelvis ökentorr, växelvis oljig med akne.
Hon var bara 22 år när hon började som säsongsanställd flygvärdinna, en så kallad sommarfågel.

Hudproblemen kom smygande. Ett år senare fick hon en tjänst på Norwegian och blev så småningom kabinchef. Lee Ljungberg flög kors och tvärs över jordklotet. En glödande soluppgång över Persiska viken ena dagen, betongkroppar på rad i en bullrig världsstad nästa.

– Det var långa arbetsdagar, mycket stress, mycket jobb. Ibland gick jag upp supertidigt, för att nästa arbetsperiod hålla mig vaken under en nattflygning. Kroppen vet inte alls vad som händer.

Natten är en tid för vila. Kroppen går på sparlåga, reparationsprocesser dundrar i gång. Huden, till exempel, bygger upp de skador som den har fått under dagen, från luft, sol och vind. Lee var som en skugga mellan tidszonerna, alltid på väg. Huden fick inte den återhämtning den så väl behövde.
– Huden blev så torr, så stram, nästan krackelerad. När jag tittade mig i spegeln syntes plötsligt fina linjer. Sminket blev kakigt, fastnade i det fnasiga, säger hon.

Hudåkommor ligger på fjärde plats bland de mest betungande icke-dödliga sjukdomarna globalt. Mängder av studier bekräftar sambandet mellan hudhälsa och vårt generella välmående.

– Mitt mående påverkas något enormt när huden inte mår bra. Vi flygvärdinnor har alltid uppsatt hår – ansikte och hals är väldigt exponerade. Har man en dålig huddag känns det som att alla passagerare stirrar, fast de säkert inte gör det. Man är ju så synlig i kabinen.

Sedan 2016 arbetar Lee Ljungberg på ett privatjetbolag. Med fler år i yrket har hon vässat sina hudkunskaper. Det har varit avgörande för att boosta barriären. Egentligen, resonerar hon, är det inte så konstigt att huden blir lidande i den fuktfattiga, återvunna luften i ett flygplan.

– Man sitter inne i en liten plåtburk och är tiotusen meter närmare solen. Men jag svävar på moln. Jag har världens roligaste skitjobb.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Alexandra Einerstam. Foto: Petrus Iggström

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Alexandras krönika. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Hot och våld
Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Fråga facket
Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Globalt

Ett uppdrag för hela världen

Facket. Alla medlemmar i Transport bidrar till att stärka rättigheter för arbetare i andra länder, bland annat att organisera sig i facket – en folkrörelse med totalt 191 miljoner medlemmar.

UNI globals generalsekreterare Christy Hoffman, Transports Jimmy Ovesson, Michala Lafferty, (chef fastighetstjänster på UNI global), och Transports Magnus Falk – med Transports grundare Charles Lindley på målning i bakgrunden.

”Internationellt arbete ligger i Transports dna”

Facket. Det började redan innan förbundet bildades, 1897, och bygger i grunden på solidaritet med arbetare i alla länder. Men hur arbetar egentligen Transport i dag för att påverka internationellt?