Åsa Karlström,
Close
Åsa Karlström hämtar inspiration till sin hobbygjutning i olika Facebook-grupper och överallt i vardagen. Betongugglorna agerar dörrstopp hos kollegorna på kontoret.
Close
Månadens medlem

”Jag är lite betongnörd”

Entusiast. Hon skriver om det. Fotar det. Arbetar i det. Kör det, jobb som fritid. – Betong är mitt liv, säger bloggaren och ”betongbruden” Åsa Karlström.

Smeknamnet har hon gett sig själv. ”Betongbruden”, återfinns på Åsa Karlströms instagramkonto, likaväl som på hennes veckovisa blogginlägg på betong.se (tidskriften Betongs webbtidning). Det ena ledde till det andra när Åsa plåtade utsikten från sin hytt i betongbilen hon kör i Stockholmsområdet.

Förutom att fota gillar hon att skriva om sitt jobb. Favoritämnet är arbetsmiljö och hon har siktet inställt på att bli skyddsombud.

– Jag blir ofta förbannad, det slarvas så otroligt mycket med arbetsmiljön på våra byggen. Att lyfta saker över bilarna är förbjudet ändå görs det regelmässigt, även bland stora aktörer som säger sig värna om arbetsmiljön.

Fönsterdrake smyckad i Hammarbys färger.
Fönsterdrake smyckad i Hammarbys färger.

På kollegornas rum, runt om på Betonglarsson där Åsa jobbar, står hennes alster; ugglor, hästar, hundar, döskallar, bilar, hjärtan, krukor, bockar, en slingrande drake i Hammarbyskrud.

– Betonggjutning är min hobby, det är häftigt att göra egna grejer. Jag har ett betongrecept tatuerat i nacken också, en tatuering av fem. Jag var undersköterska, körde schaktbil men så började jag köra betong.

– Det är ju rätt sjukt egentligen, att jobba 13, 14 timmar när vi har högsäsong och sen åka hem och gjuta. Men jag trivs, ypperligt, har hittat hem. Arbetet är så omväxlande, ena dagen är du mitt inne i Stockholmssmeten, nästa dag på väg ut till en skärgårdsö.

Hemmagjutningen inleddes i plastbyttor hemma i köket. En utmaning. Nu har hon fixat en liten hobbylokal.

Har du bara betongtatueringar?

– Nej, nej, så galen är jag inte.

Åsa demonstrerar sin Hammarbytatuering. Hon var mobbad under skoltiden, men i Hammarbyklacken fann hon sin fristad och gemenskap, tillsammans med sin bror. En drake med texten ”Ad Augusta per Angusta” på ena smalbenet symboliserar att hon tagit sig ur ett destruktivt förhållande. Latinet står för ”Till triumf genom trångmål”.

– Man kan ha det tufft i livet, men gå vidare, säger hon.

I ett blogginlägg kallar Åsa Karlström sig för ”lantis” och med den uppväxten trivdes hon.

– Jag delade min tid mellan pappas jänkare, hojar i garaget och hästarna i stallet.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Ola Almquist är tjänstledig från sitt jobb som miljöarbetare och går Transports aspirantutbildning för potentiella ombudsmän.

Ola är redo för nästa uppdrag

Fackligt. Ola Almquist är en av elva Transportmedlemmar som blivit antagna till Transports aspirantutbildning för framtida ombudsmän.

Jonas Elfqvist sökte till Idol och kom med. Under tävlingen pausade han chaufförsjobbet. Foto: John Antonsson

Ett countryhjärta på Idolscenen

Musik. Lastbilschauffören Jonas Elfqvist tog en paus från livet på vägarna och sökte till Idol. Nu vill han sprida countryn till svenska folket.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Månadens medlem
Sofie Rask tillbringar hundratals mil bakom ratten varje vecka. ”Jag var lite optimistisk i början och tänkte att jag kunde göra tio besök på en dag. Men det går inte om Foto: Emma-Sofia Olsson

Facket rullar in på bensinstationerna

Organisering. Sofie Rask har tagit ledigt från sitt jobb på OKQ8 i Umeå för att under vintern besöka alla bensinstationer i norra Norrland.

Hallå där!

Malek Ishak

…väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Intervju: Jonas Hagelqvist
Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.

”Det är industriavtalet och normeringen som gäller”

Ny på jobbet. Transportarbetareförbundet möter en ny ledare hos motparten på arbetsgivarsidan. Det är industriveteranen Jonas Hagelqvist som har tagit över som vd för Transportföretagen.

Kultur
”Nästan allt har blivit sämre för vanliga människor, men bättre för ovanliga rika människor. Valet av socialisten och demokraten Mamdani till ny borgmästare i New York inger ändå hopp. Kanske kan något liknande ske här”, säger Sven-Eric Liedman.

”Politiker måste tänka långsiktigt”

Ödesfrågor. Skit i framtiden – låt oss festa på bensin i fyra år! Idéhistorikern Sven-Eric Liedman spetsar till debatten inför nästa val.

Hallå där!

Emil Flisbäck

…kommunikatör på Transport och värd i förbundets Facebookfilmer i juletid.

Mimmi Broström kör ett fordonståg på el i ett försöksprojekt inom skogsindustrin. ”Jättekul att vara med från början”, tycker hon. Foto: Justina Öster

Ellastbilen går som tåget

Mötet. Mimmi Broström testkör ett 33,5 meter långt fordonståg. På el. Ekipaget är unikt designat för att köra, lasta och lossa drygt 90 ton flis. På dispens. ”Han är snäll!” säger hon.