Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.
Close
Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.
Close
Intervju: Jonas Hagelqvist

”Det är industriavtalet och normeringen som gäller”

Ny på jobbet. Transportarbetareförbundet möter en ny ledare hos motparten på arbetsgivarsidan. Det är industriveteranen Jonas Hagelqvist som har tagit över som vd för Transportföretagen.

Jonas Hagelqvist är ny på jobbet som vd för Transportföretagen, men har lång erfarenhet av arbetsgivarfrågor och kommer allra närmast från IKEM, kemiindustrins arbetsgivarförening. Sedan han började har han hunnit inleda en turné mellan medlemsföretagen för att lära sig mer om branscherna.

– Jag har bara hunnit besöka DSV, Wallhamn och Stena men har flera besök planerade. Jag kommer från industrin och även om det kan vara väldigt olika industribranscher, är industri någonstans industri. I transportbranschen är företagen mer olika sinsemellan.

Man brukar säga att industrin är internationellt konkurrensutsatt. Är det på samma sätt inom transportbranschen?

– Om du tittar på transportföretagen och hela bredden de har så upplever jag att det finns både och. När jag åker ner och träffar sjöfarten, till exempel, är de extremt konkurrensutsatta. Flyget likaså. Efter många år i industrin präglas man av fokus på internationell konkurrenskraft.

– Här är det också viktigt med konkurrenskraft, men man lägger kanske inte lika mycket tyngd på att det ska vara internationell konkurrenskraft. Så det finns skillnader och likheter någonstans skulle jag säga.

Du kommer från en av arbetsgivarorganisationerna inom industrin, som är den sektor som avgör hur stora löneökningarna ska vara på svensk arbetsmarknad. Nu får du Transport som motpart, de är mycket kritiska till den lönesättningsmodellen. Hur ser du på den utmaningen?

– Jag tror att man måste börja från början. Industriavtalet är på något sätt fundamentet som hela den svenska lönebildningsmodellen står på. Det har funnits sedan 1998. Det har varit extremt framgångsrikt för arbetstagare och företagen.

– På Transportföretagen är det en självklarhet att det är på det sättet. Och det är klart att jag i den här rollen kommer att ha samma syn på industriavtalet som jag har haft som vd på IKEM tidigare. Det är industriavtalet och normeringen som gäller.

Du har från din roll inom industrin varit kritisk till att det har varit svårt att planera långsiktigt på grund av de politiska svängningarna och bristen på långsiktighet. Har du bilden av att samma problem finns inom transportsektorn?

– Jag uppfattar det så. Långsiktighet är viktig och du måste veta vilka förutsättningar du har. Titta bara på det här med reduktionsplikten, företagen gjorde stora investeringar. Sedan ändrar politikerna på den.

– När det gäller den gröna omställningen måste man komma ihåg att det i grund och botten är ett politiskt projekt. Näringslivet vill utföra den gröna omställningen, men det måste göras på ett sätt som gör att du kan fortsätta att driva din verksamhet.

För vissa går det, och för andra är det svårare. Det är ju det som är problemet, att många gånger är det dyrare och då finns inte den betalningsviljan. Politiken måste då kliva in med fungerande styrmedel.

– Det är ungefär där jag upplever att vi står även

i transportsektorn. Vi vill, men politiken måste se till att det blir möjligt, för vi kan inte göra det här och gå med förlust. Enkelt uttryckt: någon måste betala.

Under din tid på IKEM var ni ute och krävde en ”modernisering” av kollektivavtalen. Har du bilden av att det är något som behövs inom Transportföretagen också?

– Jag har inte riktigt hunnit så långt, måste jag väl erkänna. Det sker en snabb teknisk utveckling nu och förändringstakten accelererar hela tiden. Utmaningen för oss parter är att hänga med i den utvecklingen.

– Förändringstakten i kollektivavtalen är generellt sett ganska låg, skulle jag vilja säga. Det är klart att jag tror att det finns ett behov av att se till att avtalen hänger med i den utvecklingen och är relevanta i den tid som vi lever i. Att avtalen behöver utvecklas, det är jag helt övertygad om.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Tommy Wreeth. Foto: Petrus Iggström

Ditt engagemang är värdefullt

Ordförandeord. Våren och sommaren närmar sig snabbt nu. Enligt min uppfattning är det den bästa tiden på året. Ljuset kommer tillbaka och du kan äntligen lätta lite på vinterklädseln. Angående det fackliga har första maj passerat och fokus börjar alltmer hamna på valet i september. Därefter väntar avtalsråd för oss Transportare.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

För My Gustafsson, och hunden Enzo, är det första gången på Truckstop Örebro. Vanligen kör hon i södra Sverige för Grahns transport, Kristianstad.

Satsningar på säkrare stopp

Arbetsmiljö. Längs landets stora transportleder öppnar inhägnade rastplatser för yrkesförare. Behovet är stort – lastbilschaufförer på Truckstop Örebro berättar om stölder, otrygg uppställning och ovärdig arbetsmiljö.

Månadens medlem
Kvinna i mössa och rutig jacka står lutad mot hylla med två glasskulpturer av händer.

”För mig är konst fritt tänkande”

Skapande. Livet kretsade kring hästar, orkidéodling och fiskmedicin, men till slut landade väktaren Anne Nickels där hon hör hemma – i konsten.

Kultur
STOCKHOLM 2009-02-16 Taxibilar utanför centralen i Stockholm. Foto Trons / SCANPIX Kod 6995

Frihet och förfall – om taxi i tiden

Bokanmälan. Vid midnatt den 1 juli 1990 förändrades allt i grunden. I boken "De osynliga" berättar en taxichaufför och frilansjournalist från Stockholm om branschens förvandling efter avregleringen.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Månadens medlem
Sofie Rask tillbringar hundratals mil bakom ratten varje vecka. ”Jag var lite optimistisk i början och tänkte att jag kunde göra tio besök på en dag. Men det går inte om Foto: Emma-Sofia Olsson

Facket rullar in på bensinstationerna

Organisering. Sofie Rask har tagit ledigt från sitt jobb på OKQ8 i Umeå för att under vintern besöka alla bensinstationer i norra Norrland.

Hallå där!

Malek Ishak

…väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.