;

Förändringarnas tid – på gott och ont

Krönika. Som bekant lever vi i en ständig förändringsprocess. Det är både på gott och ont. Det ger utan tvekan vårt förbund vitalitet och dynamik.

Just nu står vi i begrepp att ändra systemet för medlemsavgiften. Denna förändring har bland annat tvingats fram av politiska beslut.
Den nuvarande regeringen införde redan när den tillträdde, hösten 2006, stora förändringar inom arbetsmarknadspolitiken. Speciellt a-kassan blev utsatt för en brutal omställning. Införande av finansieringsavgiften innebar att rättvisan i systemet försvann.

Teorin var att branscher med hög arbetslöshet skulle ha en högre finansieringsavgift och på så sätt hålla ner fackens lönekrav. Det visade sig snart att systemet blev djupt orättvist. De a-kassor som tillhör akademikerfacken fick en avgift på runt en hundralapp medan LO-fackens a-kassor landade flera hundralappar högre.

Samtidigt skärptes regleringarna, och kassorna blev föremål för övervakning av Inspektionen för arbetslöshetskassorna, IAF. Transports a-kassa drabbades såsom många andra kassor av rejält höjda avgifter. Detta resulterade i att förbundet förlorade strax över 11 000 medlemmar på relativt kort tid. Förutom att den fackliga kraften försvagades blev vår ekonomi hårt ansträngd och vi tvingades genomföra olika typer av besparingar.

Vi har nu påbörjat återhämtningen av medlemmar och har som ett av fyra LO-förbund kunnat rapportera ett ökat medlemsantal under 2012.

Transports a-kassa har alltså beslutat att inrätta ett nytt medlemssystem, som möjliggör en rad funktioner som det nuvarande inte medger. Detta system används redan av en rad andra a-kassor och anses vara både drift­säkert och lätt att arbeta med.

I samband med detta har även förbundet beslutat att byta ut vårt nuvarande datasystem mot ett modernt och standardiserat från Microsoft. Det arbetet är redan i full gång. Normalt sett brukar inte medlemmarna märka av när gamla datasystem byts ut eller uppgraderas. Men den här gången blir det annorlunda.

En av de första förändringarna blir att vi ändrar rutinerna för betalning av medlemsavgifterna. Tidigare betalade du som medlem in hela medlemsavgiften till förbundet via autogiro, inbetalningskort eller via arbetsgivaravdrag. Förbundet fördelade sedan medlemsavgiften till förbundet, a-kassan och avdelningarna.

Denna hantering upphör från och med mars. I stället kommer du att betala en avgift till a-kassan och en till förbundet. Tillsammans med a-kassan informerar förbundet dig på olika sätt om vad du som medlem behöver göra för att behålla ditt medlemskap i både förbundet och a-kassan.

Konkret innebär det att din förbundsavgift blir betald på vanligt vis, beroende på ditt eget val (autogiro, löneavdrag, e-faktura eller inbetalningskort), alltså precis som du har det i dag.

När det gäller avgiften till arbetslöshetskassan kommer denna att skickas med separat inbetalningskort med möjlighet för dig att framöver betala avgiften via autogiro. Fyll bara i autogiromedgivandet och skicka in det!

Om du inte redan betalar med autogiro så passa nu på att ordna så att bägge avgifterna betalas via det. Ett bekvämt och miljövänligt betalningsalternativ. Mer information hittar du på www.transport.se. Om det är några problem så tveka inte att ringa din lokalavdelning.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Budbilschauffören Johannes undrar om flera behörigheter och utökat ansvar ger mer i lön enligt avtal. Illustration: Martin Heap

Kan jag kräva högre lön för ADR-behörighet?

Transport. ADR-behörighet, semester på vintern och beordrat arbete på röda dagar – vad säger kollektivavtalet om det? Och var är facket? Transports experter svarar.

Tommy Wreeth. Foto: Petrus Iggström

Ditt engagemang är värdefullt

Ordförandeord. Våren och sommaren närmar sig snabbt nu. Enligt min uppfattning är det den bästa tiden på året. Ljuset kommer tillbaka och du kan äntligen lätta lite på vinterklädseln. Angående det fackliga har första maj passerat och fokus börjar alltmer hamna på valet i september. Därefter väntar avtalsråd för oss Transportare.

Sofie Rask tillbringar hundratals mil bakom ratten varje vecka. ”Jag var lite optimistisk i början och tänkte att jag kunde göra tio besök på en dag. Men det går inte om Foto: Emma-Sofia Olsson

Facket rullar in på bensinstationerna

Organisering. Sofie Rask har tagit ledigt från sitt jobb på OKQ8 i Umeå för att under vintern besöka alla bensinstationer i norra Norrland.

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto Petrus Iggström

Det var i säck innan det kom i påse!

Politik. Det var ett jämnt val där media till stor del styrde utgången. Analyserna kommer säkert snart nog men när de allra flesta tidningar är borgerliga var ingenting enkelt för det rödgröna blocket. Även SVT:s nyheter lutar åt det blåbruna hållet och Aktuellt påminner mest om en blåbrun hemsida.

Svensk sommar

Överhettat. Det har varit en underbar sommar med resor i Sverige, utflykter och ljumma utekvällar. Men mest av allt sol på varma klippor och halvkalla bad i havet. Ändå hopar sig molnen och det är inte ovädersmoln utan bilderna av brandröken från Sydeuropa som tornar upp sig.

Jag, en ”eltrucker”

Åkeri. Eltrucker är kanske att ta i. Jag har bara kört ellastbil en gång i cirka 70 mil. Men känslan av välbehag är bestående och en glädje över att ingenjörerna i lastbilsbranschen hittat på en så vettig sak.

Någonting bra har hänt!

Redaktionens krönika. Det här kan bli svårt. Att skriva om så kallade positiva nyheter har flera risker. Att framstå som ironisk, som reklamtextmakare eller som en okritisk hyllare av någon företeelse, oftast ointressant för de flesta. Men jag gör ett försök!

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam. Foto: Petrus Iggström

Ojämlikhet gör demokratin sårbar

Makt. Demokratin försvinner sällan på en dag. Det kommer inget dekret om att fria medier, domstolar eller rätten att organisera sig ska avskaffas. Förändringen sker stegvis. Journalister, forskare och författare beskrivs som motståndare och civilsamhället trängs undan. Regler ändras så att makthavare kan behålla makten.

Semester – en klassfråga

Sommarsverige. Semestern är slut och jag är tillbaka på jobbet. I år har sommaren varit en karta över Stockholm med omnejd: Magelungen, Drevviken, Flaten och ibland Mälaren och Östersjön. Några dagar hade vi råd att hyra bil, annars har vi tagit oss fram med cyklar, SL och SJ.

Varför sitter så få ­arbetare i riksdagen?

Representation. I år är det val till riksdag, region och kommun. Arbetarklassen lyser dock med sin frånvaro i svensk politik. Det är inte en slump. Det är ett klasstak som stänger ute stora grupper från makten.

En stolt ordförande

Ordförandeord. Efter många om och men så gick det ändå vägen i valet. Socialdemokraterna ska nu försöka bilda regering vilket är ett glädjande valresultat, eftersom det är Socialdemokraterna som står upp mest för frågorna som är viktiga för medlemmarna i Transport.

Wolt har inga anställda – och det är hela affärsidén

Debatt. I fem månader körde en av våra medlemmar matleveranser åt Wolt, och för detta arbete fick han sammanlagt 57 329 kronor före skatt för 484 arbetade timmar. En timlön på 118 kr, inklusive semesterersättning, som dessutom skulle ersätta alla kostnader för fordonet och hans egna pensionsinbetalningar.

%&!#€ idioter!

Redaktionens krönika. Under några veckor varje sommar är jag fri från storstaden och kastar ungar, sambo och hund i bilen och nöter asfalt och grus runt om i Sverige. Målet är resan, eller vad heter det? Jag fick i alla fall åter ”chansen” att lägga extra mycket tid på vägarna och uppleva lite av det många transportarbetare får utstå dagligen.

När varningslampan lyser är det dags att lyssna

Debatt. AI framställs ofta som lösningen på framtidens utmaningar. Vi hör om ökad produktivitet, smartare arbetsplatser och nya möjligheter. Samtidigt växer oron bland arbetstagare. Det borde inte avfärdas som teknikrädsla. Det borde tas på allvar.

Jag är stolt över Transport

Ordförandeord. Sommaren och semestertiden har tagit slut för de flesta. För egen del har jag hunnit med fyra veckors ledighet med väldigt mycket lugn och ro med tid för vila inför en sannolikt intensiv höst och vinter. Vi står närmast inför en valspurt, sedan valet.

Semester är en rättighet, inte en bemanningsreserv

Debatt. Semester är till för återhämtning. När semestern väl är beviljad är huvudregeln att den ska gälla. Att en arbetsgivare i undantagsfall kan återkalla semester bygger inte på någon uttrycklig bestämmelse i semesterlagen, utan på arbetsrättslig praxis och får bara komma i fråga under mycket speciella omständigheter.

Höstens val avgör: kvalitet eller lägsta pris

Debatt. När kommuner och regioner upphandlar verksamhet för miljardbelopp är det lätt att fastna i priset. Men våra skattepengar ska inte bara köpa den billigaste lösningen. De ska också köpa kvalitet, trygghet och schyssta arbetsvillkor.

Så närmar vi oss valet

Redaktionens krönika. Om två månader är det dags att välja dem som ska representera oss såväl i Sveriges riksdag som i landets regioner och kommuner. Det märks alltmer på olika vis, också här i Transports tidning.

;