;

Fiffel med färdskrivare ger böter

Chauffören som körde 28 minuter för länge med sin farliga last frias i domstol. I ett annat rättsfall döms ett rumänskt transportföretag för avancerat fiffel med färdskrivare.

Två domar om kör- och vilotider har i dagarna refererats i flera tidningar.

En 61-årig chaufför dömdes i början på året i Sundsvalls tingsrätt för att ha brutit mot reglerna. Han har nu friats av hovrätten.

Mannens last var flytande ammoniak och hans förklaring till de 28 minuternas extra körtid var att rastplatsen var full och att det var farligt att stanna någon annanstans. I stället körde han till slutdestinationen.

Hovrätten konstaterar att han gjorde en riktig bedömning, och att ett undantag i EU-reglerna om kör- och vilotider gällde i detta fall.

Umeå tingsrätt har i dag dömt ett rumänskt företag för brott mot lagen om kör- och vilotider samt färdskrivare. Bötessumman landade på 100 000 kronor.

I detta fall avslöjade polisen i maj att chauffören fuskade med färdskrivaren. Han kunde helt enkelt koppla bort den med en fjärrkontroll – och köra obegränsat. Föraren togs på bar gärning.

Folkbladet berättar att lastbilen vinkades in i en poliskontroll på E4:an, men att bara två minuters körtid fanns registrerat. Hastigheten började på 72 kilometer i timmen för att sedan sjunka till stillastående.

Chauffören berättade att han hade en fjärrkontroll som han slog av och på färdskrivaren med. Polisen provkörde bilen och kunde själv testa utrustningen.

Tingsrätten dömer åkerier till en företagsbot.

Och i Sundsvall stoppade polisen så sent som i måndags ytterligare en lastbil där färdskrivaren misstänks vara manipulerad, skriver Svensk Åkeritidning. En svensk chaufför på ett svenskt åkeri misstänks för dataintrång, alternativt brott mot kör- och vilotidsförordningen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Berättelsen om Willi Betz

Davids krönika. Det har skrivits mycket om tyska Willi Betz, lönedumpningens fader, och hans åkeri i tidiga 2000-talet.

Tommy Jonsson. Foto: Hanna Strömbom.

Han vill täppa till kryphålen i det svenska regelverket

Åkeri. Om något skvallrar om att något är annorlunda med den sömniga parkeringen i Partille så är det askkoppen, en utländsk ölburk som satts fast i stängslet med ett buntband. Och så nummerplåtarna då.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

;