;
Close
Taxiföretag har inte möjlighet att dela upp arbetsdagen i två pass för dem som kör skolskjuts, enligt kollektivavtalet. (ARKIVBILD)
Close

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Taxiföraravtalet, som Transport äger, är tydligt: Den sammanlagda tiden för rast får inte överstiga en timme och 30 minuter per dag.

Anna Erixon. Foto: Emil Flisbäck

– Delade pass är inget vi kan acceptera, det är en oerhört viktig fråga för oss. Där står vi fast, säger Anna Erixon, central ombudsman med ansvar för taxiavtalet.

I det aktuella fallet har taxibolaget, som haft avtal med Nyköpings kommun om skolskjuts, låtit en anställd under lång tid arbetat med uppdelade pass.

– Vi har haft både lokala och centrala förhandlingar men när vi insåg att det inte gick att komma fram till en lösning tvingades vi att stämma, säger Anna Erixon.

Den 22 april fick Arbetsdomstolen (AD) stämningsansökan, som alltså gäller både taxiföretaget och arbetsgivarorganisationen Biltrafikens Arbetsgivareförbund.

Transport yrkar, via LO-TCO Rättsskydd, på skadestånd till medlemmen på drygt 180 000 kronor och dessutom ett allmänt skadestånd till förbundet på 150 000 kronor.

Kraven gäller hur chaufförens arbetstid varit förlagd under perioden maj 2022 – maj 2024.

Under en normal arbetsdag har det inneburit att chauffören haft körningar på morgonen för att sedan ha ett längre uppehåll, ofta på omkring fyra timmar, och sedan haft en körning från skola eller daglig verksamhet på eftermiddagen.

Ett exempel: Den 12 april 2024 hade chauffören ett första pass med körning mellan 6.50 och 8.21 och sedan en körning 11.28 – 16.55. Mellan det en paus mellan körningarna på tre timmar och sju minuter.

Men skadeståndskravet gäller alltså även brott mot kollektivavtalet, som facket tecknat med arbetsgivarparten. Biltrafikens Arbetsgivareförbund har i flera tidigare avtalsrörelser lyft krav på att få in möjlighet till delade pass i taxiavtalet-förare. Det har inte lyckats.

Lokal överenskommelse inte möjlig

Att dela upp anställdas avtalsområden som ett sätt att ”anpassa efter behov ” har länge varit omdiskuterat inom andra avtalsområden, bland annat för anställda inom vården som går på Kommunals avtal.

För Transports centrala ombudsman med ansvar för taxiavtalet har frågan om delade pass tidigare inte lett till några centrala förhandlingar.

– Flera lokalombudsmän, och även företag, har hört av sig och frågat om det finns möjlighet att dela upp pass och då har svaret varit nej, säger Anna Erixon.

Utvecklingen under senare år kan dock ha ökat behovet för arbetsgivarna, tror hon: Tidigare vann taxibolagen ofta upphandlingar av fler kategorier inom servicetrafik, som både färdtjänst och skolskjuts. I dag är det vanligare att ”bara” tilldelas exempelvis skolskjuts och då uppstår luckor.

Men delade pass är inte möjligt att reglera genom lokala överenskommelser, till skillnad från exempelvis årsarbetstid. Och det är Transportarbetareförbundets bestämda uppfattning att så ska det förbli.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Peter Johannesson:
    3 augusti, 2026

    Bra jobbat!

    När tar de upp målet?

  2. Andreas:
    28 maj, 2026

    Lustigt det där. Jag kör för ett välrenommerat taxibolag med seriösa åkerier och ändå har vi haft delade turer så länge jag kan minnas, förr var det ofta morgonflyg, skola och sen uppehåll omkring 9 fram till 12-13 men nu är det oftast morgon och sen inget förrän 13-14. När jag ifrågasatt påstod facket att beredskapsavtalet bortförhandlats lokalt för att "förarna ville ha det så". Jag blev då aldrig tillfrågad eller ens informerad.

  3. Peter Jansson:
    28 maj, 2026

    Det gäller för arbetstagare att aldrig acceptera delade pass.Man arbetar enbart för att försörja sig inte för att vara arbetsgivaren till lags med delade pass.Arbetsgivare har alltid och kommer alltid att försöka öka sin lönsamhet på olika sätt varav delade pass är ett sätt.Istället för delade pass på en heltid så kan ju arbetsgivaren ha två halvtidstjänster för att följa lagar och regler.

  4. Momodou Sahir Drammeh:
    28 maj, 2026

    Det är bra att inte kunna dela upp arbetspasset. Jag håller med Transport. Bra jobbat, eftersom det inte är mänskligt att göra så.

  5. Daniel Forsberg:
    28 maj, 2026

    Jättebra!! Delade pass är riktigt hemska och borde inte få finnas överhuvudtaget.
    Suveränt jobbat som drev igenom det här.

  6. Pernilla Nilsson:
    28 maj, 2026

    Hej, det är väldigt vanligt med delade pass i taxiyrket.
    Det eller så blir arbetsdagen lång. För ska du köra morgon turer och eftermiddags turer blir arbetstiden från 6 till 16 och ibland från 5 till 17. Och då ofta inga körningar mellan 11-14. Det gör att om du har provitions lön att du inte får mer än grundlön. Får man däremot ledigt mellan 11-14 så blir lönen en helt annan. Eller om man vänder på det och låter nattbilarna köra de tidiga morgon turerna arbetstid 19-7 då har du en trött förare som bara vill åka hem till att köra de mest oskyddade. En svår cituation att lösa men tror det skulle gå. Alla pass behöver ju inte vara delade.

Lästips:

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Transportarbetarens logga

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan inträffat dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

;