;

Ytterligare försök att stoppa omröstning om cabotage

EU-politik. På initiativ av nationalistgruppen ECR blir det en tredje omröstning om att stoppa EU-förslagen till strängare regler för den europeiska åkeribranschen.

Under onsdagen röstades det. Många avstod, 219 ville stoppa förslaget från att gå till votering och 267 tyckte att det var dags att komma till beslut om mobilitetspaketet. Alltså de frågor som rör lön för förare som kör tillfälligt utanför hemlandet, kör- och vilotider och reglerna som begränsar den så kallade cabotagetrafiken.

Men sista ordet var inte sagt. Under onsdagseftermiddagen kontaktades Transportarbetaren av Socialdemokraternas pressekreterare Sigrid Bøe som berättar att ytterligare en omröstning om att skjuta upp frågan ska hållas i morgon, torsdag. Initiativet kommer från den konservativa och nationalistiska gruppen ECR, där bland annat Sverigedemokraterna ingår (SD bryter dock mot gruppens linje och har hittills röstat för att få komma till beslut).

En likadan omröstning hölls så sent som förra veckan. Då var färre på plats och resultatet jämnare, men detsamma som i onsdagens omröstning.

Vid dagens beslut (om att frågan ska gå till omröstning i morgon) uttryckte en parlamentariker besvikelse över att inga steg tagits för kompromisser och att det därför är bättre att skjuta upp frågan till efter valet.

Den tyske socialdemokraten Ismail Ertug, som tagit över efter Jens Nilsson som rapportör i frågor som rör cabotage, höll inte med:

– I går röstade vi om nära 1300 ändringsförslag i trafikutskottet, ett i taget. Det finns en kompromiss. Vi behöver inte skjuta upp det här mer. Vi står redo, branschen och förarna väntar på att parlamentet ska göra sitt.

Planen var att torsdagens debatter skulle starta klockan 8:30 och omröstningen vid 11:30. Men nu ska dagen i stället inledas med ytterligare en votering om att stoppa frågan innan beslut.

När, eller om, omröstningen är klar kommer en så kallad trialog att inledas. Då ska parlamentet förhandla med EU-kommissionen och ministerrådet.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Kent Nilsson:
    4 april, 2019

    Liknar mer o mer Brexit det här. Alla transportkunder köper inte billigaste transporten, de vill ha kvalitet o säkerhet också. Kriminalitet o slaveri = motsatsen. Förstår inte ECR varifrån våra krav kommer? Kunden bestämmer.

Lästips:

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Nima Farahi, Foto: Dexter Svärd Huss

Nima Farahi

... ny utredare på Transport. Under det kommande halvåret ska du bland annat hjälpa förbundet att räkna på krav och kostnader i den aktuella avtalsrörelsen.

Transportarbetarens logga

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;