;

Avdragsrätt för fackavgift tillbaka nästa år

Facket. Regeringen och Vänsterpartiet har kommit överens om att återinföra avdragsrätten på fackavgiften och att ta bort en karensdag från a-kassan.

Transport har drivit frågan om att återinföra avdragsrätt för fackavgift sedan den dåvarande alliansregeringen tog bort avdraget 2007. Från och med juli nästa år går det att dra av en del av fackavgiften igen, förutsatt att regeringens höstbudget går igenom riksdagen. När avdraget är fullt utbyggt kommer det enligt regeringens prognoser att kosta 2,67 miljarder kronor om året.

– Arbetsgivarna har haft avdragsrätt hela tiden, så det är inte mer än rätt att alla löntagare får det med. Det är en viktig nyhet, säger Transports utredare Emil Burman.

– Det ligger i linje med vad vi i Transport, LO och övriga fackföreningsrörelsen tycker. Många i Socialdemokraterna och Vänsterpartiet har också drivit den här frågan, säger Burman.

Avdraget är skattereduktion på 25 procent av kostnaden för medlemskap i fackförbund, däremot inte för avgiften till a-kassan. För en Transportmedlem som tjänar 26 000 kronor i månaden innebär avdraget en kostnadssänkning på fackavgiften på upp till 141 kronor i månaden, eller 1 698 kronor om året.

I samma veva försvinner en karensdag från a-kassan, från sju till sex dagar.

– Att få ner antalet karensdagar i a-kassan är avgörande för varje arbetslös person som går och väntar på sina pengar. Vi vill att arbetslöshetsförsäkringen ska ge verklig inkomsttrygghet för den som har oturen att bli av med jobbet, säger Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt i ett pressmeddelande.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Gunborg:
    5 januari, 2018

    inte en dag försent
    Tack !

Lästips:

David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Valfusk?

Davids krönika. Media har spelat en icke obetydlig roll i årets valrörelse. Såpass att det kanske varit enklast om de själva fått utse en regering.

Arbetstidsförkortningen måste bli verklighet – hur ser vägen framåt ut?

Debatt. Under flera år har svenska arbetare fått höra att nästa stora arbetslivsreform är kortare arbetstid med bibehållen lön. Frågan har lyfts fram som en av arbetarrörelsens viktigaste framtidsfrågor.

Nima Farahi, Foto: Dexter Svärd Huss

Nima Farahi

... ny utredare på Transport. Under det kommande halvåret ska du bland annat hjälpa förbundet att räkna på krav och kostnader i den aktuella avtalsrörelsen.

Pressbild Bolt oktober 2026

Bolt får köra färdtjänst i Stockholm

Servicetrafik. I en aktuell upphandling har åtta taxibolag tilldelats uppdrag att köra färdtjänst och sjukresor åt Region Stockholm. Ett av företagen är Bolt, som förra året stoppades från att köra skolskjutsar och omsorgstrafik i Sigtuna.

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;