;

Andreassons åkeri går ny rond mot Skatteverket

I tisdags tog kammarrätten upp målet om arbetsgivaravgifter för de uppåt 260 polska chaufförer som kört för Andreassons åkeri i Veddige. Skatteverket hävdar att förarna varit anställda, inte egenföretagare. Sammanlagt krävs Andreassons på 25 miljoner kronor i uteblivna sociala avgifter och skattetillägg. Åkeriet förlorade den första ronden, i förvaltningsrätten. Om tre, fyra veckor väntas domen från kammarrätten.

Andreassons vita dragbilar är en vanlig syn, inte minst i Göteborgs hamn där åkeriet bland annat fraktar containrar åt Skaraslättens Transport.

Bilarna bemannas regelmässigt med polska lågbetalda förare. De har inte fått anställning i åkeriet. Verksamheten har i stället byggt på att förarna startar egen firma i Polen och kör som egenföretagare.

För några år sedan slog Skatteverket ner på affärsupplägget. Det gjorde också Arbetsdomstolen (AD). I ett tvistemål som rörde en Andreassonförare fann AD att villkoren var sådana att chauffören skulle betraktas som anställd.

Skatteverket slog in på samma linje. Hundratals av de polska chaufförerna har i dag upptaxerats, eftersom de inte betalt löneskatt vare sig i Sverige eller Polen.

Samtidigt klämmer skattemyndigheterna åt Andreassons åkeri – inklusive det bemanningsföretag, Zimit, som förarna fördes över till när det började osa bränt.

Skatteverket kräver Andreassons på omkring 10 miljoner kronor i arbetsgivaravgifter. Zimit ska betala 15 miljoner. Ett krux är att Zimit försattes i konkurs sommaren 2013.

När Skatteverkets kravnota damp ner i Veddige valde paret Andreassons att överklaga till förvaltningsrätten. Det blev ett svidande nederlag för åkeriet.

I juni 2014 slog domstolen fast:

• att förarnas ställning gentemot åkeriet varit så osjälvständig att de måste bedömas som anställda.

• att arbetsgivaravgifterna ska betalas i Sverige, utom i de fall förarna kunnat visa upp ett så kallat A1-intyg. En handling som visar att de sociala avgifterna ska betalas i något annat land.

Rätten avvisade också ett krav på att hela tvisten skulle hänskjutas till EU-domstolen för ett förhandsavgörande.

När det gäller arbetsgivaravgifterna lutar sig förvaltningsrätten mot EU-regler som säger att chaufförer som utför internationella transporter ska omfattas av lagstiftningen i det land där de är bosatta. Men. Det bygger på att en väsentlig del av arbetet också utförs där. Annars gäller lagen i det land där uppdragsgivaren har sitt säte. I det här fallet Sverige.

Andreassons överklagade ännu en gång – nu till Kammarrätten i Göteborg. Genom advokat Alexander Brosch, med postadress i Gibraltar, hävdar åkeriet alltjämt att förarna ska betraktas som egenföretagare.

Företaget anser också att Skatteverket brustit i sin ”utredningsskyldighet”. Den svenska myndigheten borde ha tagit reda på exakt hur förhållandena varit för var och en av de 260 polska förarna, innan beslut fattades om skatt och arbetsgivaravgifter.

Den 22 mars 2015, bara två dagar före förhandlingen i kammarrätten, skickade advokat Alexander Brosch ett ny begäran om att tvisten ska skickas till EU-domstolen – för förhandsavgörande.

Något bestämt datum när dom meddelas finns inte. Normalt tar det tre, fyra veckor, uppger en handläggare på kammarrätten.

I åkeribranschen har Andreassons i Veddige rört upp känslorna rejält. I stora delar av EU är utnyttjandet av så kallade falska egenföretagare ett växande problem.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transports ombudsman Olov Wiklund i Luleå kände igen ett åkeri i Gällivare där han varit på förhandling. Foto: Lilly Hallberg

Tord Petterssons tavlor fick nytt hem hos Transport i Luleå

Konst. Fyra lådor konst hamnade hos avdelning 26 Norrbotten. Verken visar transportarbetares vardag. Nyrestaurerade hänger tavlorna nu på avdelningskontoret i Luleå.

Jessica Nyberg startade ett eget åkeri – med knallrosa lastbilar. Foto: Dexter Svärd Huss

Jessica, 36, hanterar trafikdårar i knallrosa lastbil: ”Tjejer är bättre förare”

Åkeri. Åkeriägaren Jessica Nyberg, 36, sticker ut på vägarna. Hon förklarar varför tjejer behövs bakom ratten – och avslöjar sitt bästa knep för att hålla lugnet bland trafikdårar. – Jag tycker att det är roligt att få inspirera unga tjejer att våga, säger hon.

Illustration till lönedumpning rumänska chaufförer av Ingrid Fröhlich

Chaufförerna betalar priset för EU:s snåriga regelverk

Lönedumpning. Att använda brevlådeföretag och kedjor av underleverantörer är kända sätt att dumpa priser på fraktmarknaden. Men EU:s splittrade regelverk möjliggör social dumpning på ett lättare vis.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;