Visst kan skogen ge bränsle

Professor Lars Berglund får mothugg. Skogsråvaror kan användas till biobränsle utan att den viktiga cellulosan förbrukas. Det konstaterar Sven Löchen, vd för ett nystartat företag i branschen.

Sven Löchen leder ett företag som inom ett par år vill lansera en olja som kan vara råmaterial till förnybar bensin och diesel. Men det är inte cellulosa som hans företag använder, utan svartlut som är en restprodukt i massaindustrin.

Miljontals kubikmeter eldas upp i industrin sodapannor varje år och används som billig energikälla i produktionen.

Men svartlut finns i överflöd. Sven Löchens företag vill använda den, utvinna dess lignin och producera en olja som ska kallas Lignol på marknaden. Den kan i sin tur användas som råvara vid framställning av förnybar bensin och diesel.

– Det är inte helt korrekt att drivmedelsindustrin konkurrera med de många forskare som tar fram nya material ur cellulosa, säger Sven Löchen, vd Renfuel, med en klar passning till professor Lars Berglund vid Wallenberg wood science center (WWSC).

I en intervju med tidningen Dagens Arbete, som Transportarbetaren citerade i tisdags, varnade professorn för att göra bränsle av skogen. Han kallade en sådan utveckling för katastrofal. I stället borde skogen användas för att ta fram nya produkter som bland annat kan ersätta plast, konstaterade Lars Berglund.

Sven Löchen ser inget motsatsförhållande mellan detta och produktionen av alternativa bränslen.

– Vi och andra biodrivmedelsaktörer använder oss inte av cellulosa, utan restprodukten från massaindustrin. När vi tar tillvara svartluten kan massaindustrin öka sin produktion och sina intäkter och därmed lönsamheten.

– Vi kan öka värdet tiofalt på den svartlut vi använder och få en produkt som tränger undan fossil olja och är förnybar.

Produkten Lignol finns ännu inte på marknaden. I början av nästa år startar produktionen på en pilotanläggning i Värmland. Året därpå planeras produktion i större skala.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.