Ombudsman Tommy Jonsson.
Close
Ombudsman Tommy Jonsson jobbar i Transports projekt Ordning & reda i åkeribranschen.
Close

Varken ordning eller reda i åkeribranschen

Ombudsman Tommy Jonsson har jobbat flera år i förbundets projekt, Ordning & reda i åkeribranschen. Hans budskap är ingen statushöjare för näringen.

– Vi kartlägger avarterna, förklarar han för gymnasielärarna som samlats på Rönnowska skolan.

– I början trodde vi att nu jäklar ska vi äntligen få ta fram konflikthandboken och sätta dit oseriösa företag. Men det visade sig att vi inte kan driva ärenden på det sättet. Vi har inga konfliktvapen som fungerar längre. Åkerierna vi granskar gör oftast inget olagligt, de tänjer bara på reglerna.

Under åren som ombudsman har Tommy Jonsson ägnat en hel del tid åt att kartlägga den utländska trafiken, samtidigt som han snackat med och försökt organisera de lågavlönade förarna. Hur ser han på utvecklingen?

– Den svenska åkerinäringen kommer att överleva, men det finns branschsegment där situationen kommer att bli värre. Vi behöver de utländska chaufförerna, utan dem skulle delar av industrin stanna. Men det ska vara på lika villkor.

Tommy Jonsson menar att lönedumpningen började på allvar i början av 1990-talet, efter Sveriges inträde i EU. Han påpekar också att bilden av näringen, mörk eller ljus, beror helt på var man tittar och vem man frågar.

– Just nu är det kanske tio procent av branschen som har stora bekymmer med lönedumpning och osund konkurrens. Men risken är att det ökar. Staten går redan miste om gigantiska summor i skatter och avgifter. Det är inte bara åkerimarknaden som dumpas, ytterst påverkas hela vårt välfärdssamhälle.

– I projektarbetet har vi träffat chaufförer, bland annat från Rumänien, som säger att de lever som slavar. De får bara resa hem och träffa familjen två gånger om året. Det här sättet att utnyttja människor kommer att sprida sig till övriga LO-förbund, det är jag helt övertygad om.

Politikerna måste vakna, anser Tommy Jonsson.

– Det är absolut nödvändigt att se över regelverken, bland annat cabotaget. Det finns inget skäl att ha regler som medger tre inrikesresor på sju dagar.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Willilam och Fredrik har lastat färdigt inför den femte resan.

De kör dit hjälpen inte når

Hjälparbete. De humanitära behoven vid fronten i Ukraina är akuta. Men att köra hit är livsfarligt och nödhjälp har svårt att nå fram. Vi har träffat tre svenska chaufförer som tagit saken i egna händer.

Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.