;

Våldet måste stoppas

Insändare. Vi behöver stoppa våldet på tåg, bussar och yrkesförare.

De senaste veckornas rubriker visar en förfärande utveckling för landets anställda inom kollektivtrafiken. I Göteborg knivskars en bussförare i ansiktet och i Uppsala har fem bussförare misshandlats den senaste tiden. Inom den spårbundna trafiken vittnar de ombordanställda om misshandel, spottloskor och hot – till och med uttalade mordhot.

Enligt en medlemsundersökning för ombordpersonal genomförd av Seko uppgav häften att de dagligen eller varje vecka utsätts för sexuella trakasserier ombord på tåg. Var femte anställd uppgav att det förekommer våld dagligen eller varje vecka. I Region Skåne har man blivit tvingade att bemanna tågen med väktare. Det har gått så långt att biljettvisering har upphört på utsatta turer och linjer.

Personal väljer att lämna sitt yrke i rädsla för att bli ännu ett offer i den våldspiral vi ser för anställda i vår kollektivtrafik. Situationen är allvarlig och kommer i förlängningen resultera i svårigheter att rekrytera människor till dessa viktiga yrken. Vem vill jobba där hot och misshandel är en del av vardagen?

Uteblivna åtgärder är att kapitulera inför en brottslig verksamhet och skickar helt fel signaler till de kriminella som begår brotten. Det innebär samtidigt att laglydiga resenärer finansierar biljettpriserna för de kriminella när hotfulla kriminella åker gratis.

Personal inom kollektivtrafiken är ingalunda ensamma om den här situationen, även förare av godstransporter upplever samma sak. Närmare hälften av yrkesförarna har någon gång utsatts för brott. Hela 70 procent av yrkesförarna känner en oro för att stanna på en rastplats. Att så många inom dessa yrkesgrupper upplever hot och våld i sin yrkesutövning är skrämmande och visar tydligt att regeringen tappat kontrollen över kriminaliteten som breder ut sig i samhället.

Vanliga hederliga medborgare ska kunna gå till sitt arbete utan att känna en gnagande oro över att utsättas för brott. De är helt enkelt en fråga om att vårt gemensamma samhälle ska kunna skydda sina medborgare. Kriminella skall möta tydliga och kännbara konsekvenser från samhället när de begår brott, för oss Sverigedemokrater är detta en självklarhet.

Sverigedemokraterna har i motioner till riksdagen lagt förslag om utökad kontrollverksamhet på landets vägar och förstärkningar till polisen. Vi föreslår även satsningar på övriga rättsväsendet och betydande straffskärpningar. Det är dags att samhället tar tag i kriminaliteten på alla nivåer och utdelar kännbara straff till de som attackerar personal inom kollektivtrafiken eller åkeriverksamheten.

Yrkesförare och personal inom kollektivtrafiken utför samhällsviktiga arbetsuppgifter och de ska rimligtvis också känna att samhället skyddar dem mot brott.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Timmerbil sedd genom backspegel

Nya kunskaper om farliga vibrationer i förarhytten

Arbetsmiljö. Forskaren Jens Wahlström har kartlagt timmerbilsförares utsatthet för vibrationer och långvarigt stillasittande arbete. En ny modell ska minska riskerna för ohälsa.

David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Apropå första maj!

Politik. Donald Trump kan knappast sägas vara något strategiskt geni. Men frågan är hur mycket man kan anklaga just honom för att hela världen är i gungning i bränslebristens spår.

Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Valfusk?

Valbevakning. Media har spelat en icke obetydlig roll i årets valrörelse. Såpass att det kanske varit enklast om de själva fått utse en regering.

Det var i säck innan det kom i påse!

Politik. Det var ett jämnt val där media till stor del styrde utgången. Analyserna kommer säkert snart nog men när de allra flesta tidningar är borgerliga var ingenting enkelt för det rödgröna blocket. Även SVT:s nyheter lutar åt det blåbruna hållet och Aktuellt påminner mest om en blåbrun hemsida.

Svensk sommar

Överhettat. Det har varit en underbar sommar med resor i Sverige, utflykter och ljumma utekvällar. Men mest av allt sol på varma klippor och halvkalla bad i havet. Ändå hopar sig molnen och det är inte ovädersmoln utan bilderna av brandröken från Sydeuropa som tornar upp sig.

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam. Foto: Petrus Iggström

Tiden AI frigör borde gå till arbetarna

Ny teknik. Någon mer än jag som minns Terminator? AI-nätverket Skynet har tagit makten, världen ligger i ruiner och några få i motståndsrörelsen kämpar emot den. Science fiction men tanken har stannat kvar: vad händer när vi ger teknik makt som vi sedan inte kan kontrollera?

Ojämlikhet gör demokratin sårbar

Makt. Demokratin försvinner sällan på en dag. Det kommer inget dekret om att fria medier, domstolar eller rätten att organisera sig ska avskaffas. Förändringen sker stegvis. Journalister, forskare och författare beskrivs som motståndare och civilsamhället trängs undan. Regler ändras så att makthavare kan behålla makten.

Semester – en klassfråga

Sommarsverige. Semestern är slut och jag är tillbaka på jobbet. I år har sommaren varit en karta över Stockholm med omnejd: Magelungen, Drevviken, Flaten och ibland Mälaren och Östersjön. Några dagar hade vi råd att hyra bil, annars har vi tagit oss fram med cyklar, SL och SJ.

En sak vet jag om tid: Jag hann inte klart

Redaktionens krönika. Jag skulle gissa att det tar fem minuter för vår kaffebryggare att få fram en kanna kaffe. Jag vet att det tar exakt tio minuter för mig och barnen att ta oss ner till parkeringen. Allt som allt tar det ungefär 32 minuter från barnens skola till jobbets ytterdörr.

I vår arbetslinje räknas alla arbeten som lika värda

Replik. Pontus Blümes debattartikel tydliggör att Transportarbetarförbundets stämningsansökan vilar på en huvudsakligen ideologisk grund där tillsvidareanställning ses som den enda normen på arbetsmarknaden och andra sysselsättningsformer betraktas som atypiska. I vår arbetslinje räknas alla arbeten som lika värda.

Någonting bra har hänt!

Redaktionens krönika. Det här kan bli svårt. Att skriva om så kallade positiva nyheter har flera risker. Att framstå som ironisk, som reklamtextmakare eller som en okritisk hyllare av någon företeelse, oftast ointressant för de flesta. Men jag gör ett försök!

En stolt ordförande

Ordförandeord. Efter många om och men så gick det ändå vägen i valet. Socialdemokraterna ska nu försöka bilda regering vilket är ett glädjande valresultat, eftersom det är Socialdemokraterna som står upp mest för frågorna som är viktiga för medlemmarna i Transport.

Wolt har inga anställda – och det är hela affärsidén

Debatt. I fem månader körde en av våra medlemmar matleveranser åt Wolt, och för detta arbete fick han sammanlagt 57 329 kronor före skatt för 484 arbetade timmar. En timlön på 118 kr, inklusive semesterersättning, som dessutom skulle ersätta alla kostnader för fordonet och hans egna pensionsinbetalningar.

%&!#€ idioter!

Redaktionens krönika. Under några veckor varje sommar är jag fri från storstaden och kastar ungar, sambo och hund i bilen och nöter asfalt och grus runt om i Sverige. Målet är resan, eller vad heter det? Jag fick i alla fall åter ”chansen” att lägga extra mycket tid på vägarna och uppleva lite av det många transportarbetare får utstå dagligen.

När varningslampan lyser är det dags att lyssna

Debatt. AI framställs ofta som lösningen på framtidens utmaningar. Vi hör om ökad produktivitet, smartare arbetsplatser och nya möjligheter. Samtidigt växer oron bland arbetstagare. Det borde inte avfärdas som teknikrädsla. Det borde tas på allvar.

;