;
Elväg, skenor
Close
Elvägar pekas ut som morgondagens lösning för hållbara transporter. På bilden: Laddning från en skena i vägen vid Trafikverkets testbana på väg 893 mellan Arlandas fraktterminal och Rosersbergs logistikområde.
Close
Almedalen 2017

Transportfrågor i fokus under politikerveckan

Hållbarhet. Framtidens transporter, fordon och bränslen är ett av de hetaste ämnena under den pågående Almedalsveckan i Visby. Eldrift – och framför allt elvägar – pekas ut som morgondagens lösning.

– El kommer att vara energikällan för transporterna, det är det inget snack om, sa Jan Nylander, projektledare för elvägen utanför Sandviken på ett seminarium under onsdagen.

I år har Transport inget eget seminarium under Almedalsveckan, men förbundet deltar i flera paneldebatter. En av dem hålls senare i eftermiddag och handlar om den pågående konflikten i Göteborgs hamn.

Striden, som utkämpas mellan APM Terminals och Hamnarbetarförbundet, berördes också på ett seminarium som handlade om beställaransvar för transportköpare. Där agerade infrastrukturminister Anna Johansson utfrågare.

Hon ville veta vilket ansvar stora företag som Stora Enso, LKAB, Boliden och möbeltillverkaren Kinnarps tar när de köper transporttjänster.

Anna Johansson inledde med en lägesbeskrivning:

– Hållbara transporter vilar på tre ben. Klimatet är ett. Transportsektorn står för en stor del av utsläppen av klimatgaser. Samtidigt behöver vi transporterna. Inget samhälle fungerar utan dem.

– Social hållbarhet är också viktigt. Delar av åkerisektorn utmärker sig genom väldigt dåliga arbetsvillkor. Man hittar på olika kreativa upplägg för att komma undan skatter och avgifter.

Det tredje benet, menade Anna Johansson, är ekonomisk hållbarhet. I praktiken en effektiv transportsektor som gör att svensk industri blir konkurrenskraftig.

Hållbara transporter

När ordet gick över till industrins representanter bedyrade samtliga att man lägger mycket krut på seriösa, hållbara transporter. Flera anförde att man för över så mycket gods som möjligt på järnväg.

Fast här behövs en uppryckning från tågoperatörerna, ansåg Lena Ek, styrelseordförande på skogsjätten Södra.

– Våra transporterna ska vara helt fossilfria år 2030. Även skogsmaskinerna. I dag går elva, tolv procent av vårt gods på tåg. Vi skulle kunna dubblera det, men då måste terminalerna kunna ta emot långa lastbilar.

Lena Ek talade sig varm för längre och tyngre fordon, och fick medhåll av infrastrukturministern. Fast Anna Johansson höjde ett varningens finger för en avreglering som skulle tillåta ekipage med två påkopplade traditionella trailrar. Det skulle kunna förvärra problemen men lönedumpning i dragbilssektorn, anförde hon.

Johan Granberg, logistikchef på Polarbröd, förklarade att företaget försöker använda järnväg så mycket det går. Kruxet, hävdade han, är tidsfaktorn.

– För några år sedan var snitthastigheten på järnväg 50 kilometer i timmen mellan vår fabrik i Älvsbyn och Malmö. Härom veckan var den nere i 10 kilometer i timmen.

Hållbara transporter är i högsta grad en klimatfråga. Lena Ek, Södra, påpekade att Sverige kommer att behöva flytande fossilfria bränslen. Hon kritiserade EU som nu jobbar med en rad förslag som kan hämma utvecklingen av biodrivmedel.

Ek beskrev sedan utvecklingen i Göteborgs hamn:

– Det är en tragedi! Vi tappar gods och riskerar dessutom att förlora rederier som tidigare gjort direktanlöp på Göteborg. I stället väljer de Hamburg.

Elvägar

På ett seminarium om utsläppsfria vägtransporter hyllades försöken som görs med elvägar. Vägavsnittet med luftledningar utanför Sandviken har varit i gång i ett år och erfarenheterna är goda. Projektledningen hoppas nu att staten skjuter till mer pengar så att man kan bygga en teststräcka som blir åtminstone tre, fyra mil lång.

Elfordon väcker många frågor. Batteridrift fungerar hjälpligt för personbilar, men kapaciteten räcker inte för tunga fordon. Mer än någon enstaka mil.

Mats Alaküla, professor vid Lunds universitet, deltog i paneldebatten. Han belyste också miljökonsekvenserna vid dagens elproduktion.

– I Sverige är det en miljövinst att köra på el. I Kina och Indien blir det faktiskt skitigare med eldrift än traditionella bränslen. Det beror på att så mycket el framställs via kol. Men utvecklingen går hela tiden mot renare el.

– Sverige är väl rustat för elfordon. Vi är bra på elektroteknik, bra på fordonsteknik och bra på elvägsteknik. När vi väl bygger ut systemet måste det bli rätt. För det är en teknik som ska fungera i åtminstone 100 år framåt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kristina Sjöberg. Foto: Petrus Iggström

Trygg trafik kräver politiskt mod

Ledare. Vinterns isgata har ännu en gång visat att landets förare håller Sverige rullande under villkor som ingen politiker själv skulle acceptera. Samtidigt som valåret drar i gång fortsätter bristerna i arbetsmiljö, rastplatser och grundläggande hygienmöjligheter att ignoreras. Förarna förtjänar mer än vackra ord – de förtjänar trygghet, respekt och konkreta förbättringar.

Förslag: Förläng giltighetstiden för godkänt förarprov för B-körkort

Trafik. Förläng giltighetstiden för godkänt kunskapsprov för B-körkort från fyra månader, som gäller i dag, till ett år. Det föreslår Transportstyrelsen som nu skickar ut förslaget på remiss för att få in synpunkter.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Kultur
Karl-Erik och Rune Stellan är två av stuveriarbetarna i Michael Stenberg och Christoffer von Platens dokumentär från 1990. Filmen finns att se på SVT plays Öppet arkiv. Foto: SVT

Lammkotletten, Porr-Birger och Tjuven i Bagdad

Göteborgs hamn. Skyffelmördarn, Rock-Olga, Porr-Birger och Tjuven i Bagdad. Bara några av smeknamnen, eller öknamnen, som arbetarna i Göteborgs hamn gett till varandra. En gång var de säkra på att ”Lammkotletten” hade dött.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Tankbil i Norge
Rebecca Kandell är noga med kör- och vilotiderna, för många trafikanter är en utmaning även i Norge. Foto: Peter Olofsson

Här trivs Rebecca bakom ratten

Arbetsliv. Tryggare rastplatser, bättre lön och högre pension. För Rebecca Kandell är det toppen att köra tankbil i Norge. – Men främsta skälet är ändå att det är roligare här med bergen, serpentinvägarna och den magiskt vackra naturen, säger hon.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

;