;
Kvällsjobb i Gävle hamn. Lastning av container.
Close
Slut med kvällsjobb i Gävle hamn, om inte Transport och bolaget kommer överens före den 1 juni.
Close

Transport har sagt upp avtal

De lokala överenskommelserna i Gävle hamn är uppsagda. Samtal med arbetsgivaren har rullat i gång. – Medlemmarna var så kritiska till uppgörelserna om arbetstiden och organisationen att vi valde att säga upp dem, säger Pauli Brunila, vice ordförande i Transportklubben.

I bakgrunden finns den omorganisation som startade när bolaget Baltic See Gateway tog över hamnen – och som i höstas slutade med att åtta hamnarbetare och sex tjänstemän sades upp.

Då skrev facket under flera lokala överenskommelser. Bland annat de som Transport sade upp i förra veckan: den om arbetstidsförläggningen och den om grupporganisationen. Missnöjet bland hamnarbetarna har bland annat handlat om att stressen ökat efter uppsägningarna och att arbetstider har senarelagts.

– Vi hann inte ha medlemsmöte innan vi skrev under, berättar Pauli Brunila. Och vi har fått mycket kritik från medlemmarna för att överenskommelserna inte fungerar. Men nu har vi sagt upp dem.

Detta innebär stopp för kvällsjobb i Gävle hamn om facket och arbetsgivaren inte kommer överens före den 1 juni. Det stora lokala avtalet har hamnbolaget redan sagt upp. Om inga lokala överenskommelser finns på bordet i sommar träder det centrala hamnavtalet i kraft, och det innebär enbart dagtidsjobb.

Pauli Brunilas förhoppning är att en ny uppgörelse om arbetstidernas förläggning ska finnas innan avtalstiden löper ut. Samma förhoppning uttrycker Baltic See Gateways chef Håkan Bergström.

– Det här är problematiskt för oss. Vi är beroende av arbetstid utöver dagtidsarbete för att kunna serva kunderna, säger han till Gefle Dagblad.

Parterna möts den 24 mars för att påbörja den nya förhandlingen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

;