;

Taxiförare pratar strejk

Strejk, övertidsblockad, opinionsbildning? Idéerna om hur Transports förhandlare ska agera i förhandlingarna om taxichaufförernas löner är många. Diskussionen går varm i Facebookgruppen Sveriges förenade taxiförare.

För en månad sedan ajournerade Transport och arbetsgivarna i Biltrafikens arbetsgivareförbund (BA) förhandlingarna om ett nytt kollektivavtal i taxibranschen.

Fackets ansvariga ombudsman Lars Mikaelsson var besviken när taxiförhandlingarna avbröts:

– Arbetsgivarna säger att en höjning på 2,2 procent är ett högsta tak som de inte alls behöver betala ut. I så fall är det ju ingen idé att ha ett märke, sa han till tidningen. Vår begäran om 590 kronor i påslag ville arbetsgivarsidan inte ens diskutera.

Inför de fortsatta förhandlingarna, som tar fart i slutet av augusti, diskuterar medlemmarna i förarnas Facebokkgrupp livligt vilka stridsåtgärder som kan avvändas. Här kommer några citat:

”Strejk.” Flera invändningar mot detta kraftiga vapen dyker upp i diskussionen, bland annat ifrågasätts hur strejk fungerar i en yrkesgrupp där många inte är fackmedlemmar. Då kommer mer precisa förslag till förhandlarna:

”Alla fackanslutna har strejkrätt, men det är ej effektivt med låg organisationsgrad. Däremot har beställningscentralerna hög organisationsgrad. Så det är givetvis där man lägger strejken.”

”Man slår ut beställningscentralerna. Sen får berörda taxichaufförer ta del av strejkkassan och icke fackanslutna blir mycket fattiga då arbetsgivarna förmodligen inte har något arbete åt dom.”

”Maskning.” Men det förslaget får omedelbart mothugg:

”Maskning berättigar inte till strejkkassa, men sätter sig direkt på lönen.”

”Övertidsblockad, åtminstone här uppe är verksamheten ofta beroende av övertid och schemaförändringar i sista minuten.”

Men även opinionsbildning finns med bland förslagen till handlingslinje:

”Skapa en opinion mot kommuner och landsting som skriver avtal med åkerier som inte har kollektivavtal.”

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;