Krönika. Om två månader är det dags att välja dem som ska representera oss såväl i Sveriges riksdag som i landets regioner och kommuner. Det märks alltmer på olika vis, också här i Transports tidning.
Transportarbetaren har gjort en enkät riktad till förbundets medlemmar. Frågorna rör synen på samhällsutvecklingen, vilka förändringar som är önskvärda och vilka frågor som är relevanta. Svaren ger en fingervisning om vilken politik de flesta önskar ska forma landet kommande fyra år. Läs mer här!
Under våren har elva aspiranter deltagit i Transports ombudsmannautbildning. Den 13 maj var det avslutning i Folkets hus i Stockholm. På frågan om det var något de önskade mer bevakning av var ett svar just hur politiska beslut påverkar förbundets medlemsgrupper i vardagen – och inte bara under valår. Och det är något vi tar med oss framöver!
I år är det 40 år sedan landets statsminister Olof Palme mördades. Bara någon månad tidigare hade tredje upplagan av hans bok Politik är att vilja kommit ut. Den klassiska essäsamlingen är ännu relevant. Men ofta räcker det inte med vilja för att driva igenom politiska reformer. Ett skolexempel på vallöfte som kört fast är Ebba Buschs om billigare diesel, ett led i att underlätta för så kallat vanliga människor att klara sig i dyrtider. (KD-ledarens viftande med falukorv i valrörelsen 2022 ingår också i sammanhanget.) Men hur reformer formas i samspel visar Irene Wennemo, Medlingsinstitutets generaldirektör, i nyutgåvan av Politik på riktigt.
Till sist, det är högsommar och många har semester. Andra jobbar. Oavsett kanske tidningens tips för regniga dagar eller arbetslivsmuseer att besöka kan vara något? Men oavsett önskar vi på redaktionen er alla en fin sommar!

