(S) vill skärpa reglerna för F-skattsedel

Debatt. Arbetslösheten har bitit sig fast på en katastrofalt hög nivå i Sverige. Regeringens politik har i huvudsak inriktats på att få fler i arbetslöshetskön – inte på att få fram fler arbetstillfällen. Skattesänkningarna betalades till stor del med kraftiga försämringar i arbetsmarknadspolitiken och vuxenutbildningen.

Det är därför vi nu ser att andelen långtidsarbetslösa stiger mycket kraftigt och värst av allt bland ungdomar.

Därför är arbetarrörelsens stora utmaning nu att agitera för en politik som ger fler arbeten och fler i arbete. Det är så vi skapar resurser för välfärden och en grund för löntagarnas rättigheter och fackföreningarnas styrka. Den socialdemokratiska politiken spetsas och fokuseras nu alltmer mot huvuduppgiften – full sysselsättning. I den politiken har ett nära samarbete med både företagen och facken en given plats.

I ett litet konkurrensutsatt land som Sverige måste vi samarbeta mellan näringarna och politiken, samordna forskning, investeringar och utbildningar.

Vi vill se svenska företag växa, anställa fler – och det på goda villkor. Vi vill också se nya företag födas, att entreprenörer kan pröva sina idéer – det är så morgondagens jobb garanteras.

Men, och det är ett ordentligt men, tillväxt i jobb kräver ordning och reda på arbetsmarknaden. Det är ett gemensamt intresse för både seriösa företag och löntagarna.

För företagen är alla former av lönedumpning ett hot mot konkurrens på lika villkor. Ett aldrig så innovativt och effektivt företag har i längden ingen chans om det finns aktörer som struntar i eller rundar kollektivavtal och arbetsmiljöregler.

F-skattsedeln är, rätt använd, en enkel väg till företagande. Men missbrukad ser vi att den också kan slå sönder ordningen på arbetsmarknaden och i kombination med en systematisk arbetskraftsimport snabbt pressa ner lönenivåerna.

I England på 1980-talet använde de konservativa F-skattsedeln som vapen gentemot fackföreningsrörelsen, genom att utforma den så att det blev tillåtet att bara ha en uppdragsgivare som företagare. Företagen sparkade sina anställda som sedan fick slåss om jobben som egna företagare. Den fackliga solidariteten knäcktes i ett slag.

Alliansregeringen har gjort sammaledes och nu ser vi i många branscher – inte minst i transportbranschen – hur den här möjligheten till lönedumpning snabbt tilltar. Inte minst åkerinäringen ropar på hjälp – förutsättningarna för seriöst företagande försämras.

Från Socialdemokraternas sida har vi krävt snabba åtgärder. Reglerna måste skärpas så att F-skattsedeln inte kan användas till annat än just enskilt företagande. När vi nu hade frågan till behandling i Skatteutskottet i riksdagen fick vi faktiskt de borgerliga partierna med oss på att avkräva regeringen en snabb utvärdering av ändringarna i F-skattereglerna. Dels angående skattefusket men också hur de påverkat löntagarnas situation.

Vi ville egentligen gå betydligt längre och avkräva regeringen konkreta lagförslag. Men att åtminstone få en enig riksdag att se problemen och avkräva regeringen en redovisning är ett bra kliv framåt.

Under tiden kommer vi att driva på med förslag som kräver mer än en uppdragsgivare och rejäla påföljder vid missbruk av F-skattsedeln.

Samtidigt arbetar vi socialdemokrater i riksdagens trafikutskott för att tvinga fram en mycket effektivare övervakning av cabotagetrafiken i samma syfte – att konkurrens ska ske på lika villkor. Lagar behöver ändras, övervakningen skärpas och påföljderna för brott måste ökas, ja så ser vägen mot en bättre fungerande arbetsmarknad ut. Men därutöver kan mycket göras redan nu.

Jag vill särskilt framhålla Malmö stad där fackföreningsrörelsen mobiliseras i övervakningen av kommunens upphandlingar i syfte att garantera vita arbeten.

På samma sätt borde de delar av näringslivet som är beställare av transporter aktivt engagera sig i att endast ha affärer med seriösa företag som upprätthåller kollektivavtalen. De som beställer transporter vill säkert inte ha illojal konkurrens i sin bransch. Då har man ett ansvar att bekämpa företeelsen i hela ekonomin.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

Hårdare krav väntar arbetslösa

Politik. En halv miljon människor är i dag arbetslösa i Sverige. Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) har presenterat regeringens syn på läget på arbetsmarknaden – och åtgärder för att få ut fler i jobb.

Transportarbetarens logga / Transportarbetarens logo

Regeringen: Strängare regler för arbetslösa

Arbetslöshet. (UPPDATERAD) Stramare regler och hårdare sanktioner för den som inte följer reglerna. Den inriktningen på arbetslöshetsförsäkringen annonserar regeringen. "Trist, men inte oväntat att regeringen fokuserar på att misstänkliggöra arbetslösa som arbetsovilliga och smitare."

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto Petrus Iggström

Kör ut dem!

Migration. Kör ut dem! löd en rubrik i Expressen i början av 1990-talet. Tidningen, eller åtminstone dess chefredaktör Erik Månsson, hade fått för sig att en majoritet av svenskarna ville kasta ut invandrarna. Den som blev utkastad var i stället han själv; han fick sparken.

Ingen liten skitsak

Arbetsvillkor. AI-bubblan är något alla talar om. Den handlar om tusentals miljarder – dollar. Många gånger mer än exempelvis den svenska statsbudgeten. När och om bubblan spricker kan det bero på något helt oväntat.

Lata speditörers paradis

Logistik. I en nattbuss på väg från jobbet kom jag i samspråk med föraren om våra respektive yrken. Han menade. – Att köra buss är bättre än att köra lastbil för här går paketen på själva. – Kan så vara, sa jag. Men mina paket är tysta och bråkar aldrig…

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam

Allt kan vara fejk

AI. Jag skrollar genom mitt flöde och vet inte längre vad som är verkligt. Det är inte bara att folk använder filter när de lägger ut foton, det är att allt kan vara fejk. Allt!

På Island finns hoppet och inspirationen

Politik. Det är valår i år och enligt opinionsmätningarna ser det bra ut för S men … Tänk om Tidöpartierna, med SD i spetsen, får så många röster att de återigen kan bilda regering och denna gång får SD också ministerposter. Ja, då är det lätt att mista hoppet för såväl demokrati som fackliga rättigheter.

Skit i nyårslöften – välj intentioner

Tid för förändring. Om bara några dagar är det nyårsafton och då hopar sig förväntningarna. Mitt i nyårskvällen står vi och tittar upp mot himlen där raketerna avlöser varandra. Och just där och då ska nyårslöften avges och löften staplas på varandra.

Trygg trafik kräver politiskt mod

Ledare. Vinterns isgata har ännu en gång visat att landets förare håller Sverige rullande under villkor som ingen politiker själv skulle acceptera. Samtidigt som valåret drar i gång fortsätter bristerna i arbetsmiljö, rastplatser och grundläggande hygienmöjligheter att ignoreras. Förarna förtjänar mer än vackra ord – de förtjänar trygghet, respekt och konkreta förbättringar.

Kortare arbetstid är viktig för oss alla

Ordförandeord. Hur ska Transport lösa frågan om arbetstidsförkortning? Den frågan ställs mest när jag träffar förbundets medlemmar. Många är frågande till hur arbetstiden ska kunna kortas när jobbet knappt hinns med i dagens system.

Klimatomställningen måste ge trygga jobb och säkra transporter

Insändare. 2026 behöver bli en vändpunkt för klimatkrisen. För transportarbetare är klimatförändringarna inte abstrakta. Extremväder, värmeböljor och översvämningar påverkar arbetsmiljön, ökar olycksriskerna och stör transporter som samhället är beroende av.

Dags att ta ansvar i alla led

Insändare. Nu är det dags att sätta ner fötterna ordentligt. Vi måste ta ett gemensamt ansvar i samhället när det gäller stress i arbetslivet.

När ovädret slår till räcker inte ord

Ledare. Äntligen är januari över. Det är en månad som på något sätt är mycket längre än sina 31 dagar. Vintern håller dock i sig. Och med det halkiga vinterväglag. I storhelgerna drabbades Sverige av både Johannes och Anna, stormar och snöoväder.

Ännu ett trick för att splittra arbetarklassen?

Debatt. Det är en gammal sanning: härska genom att splittra. Genom att blåsa upp skillnader mellan grupper kan fokus flyttas bort från det som förenar oss – lönearbetet och beroendet av trygga jobb för ett värdigt liv.

Solidaritet och rättvisa på allvar

Arbetstidsförkortning. Mycket prat om makteliten och deras löner dessa dagar, och att några få hela tiden äter mer av den så berömda ”kakan”. Givetvis är detta ett stort problem och totalt fel.

När facket är starkt vågar medlemmarna höja rösten

Debatt. Vi som arbetar på vägarna, i hamnarna och på terminalerna vet att trygghet inte bara handlar om försäkringar. Trygghet handlar om att våga säga ifrån när något är fel – och om att veta att man inte står ensam när man gör det.