Rapport om sopgubbens arbetsmiljö dröjer

Hur tungt är det att vara sopgubbe? Hur stressigt? Forskare har försett sopgubbar med olika mätinstrument för att dokumentera sådant som puls, arbetsvinklar och belastning. I går skulle resultatet av studien ha presenterats, men det dröjer ett tag till.

För första gången har sopgubbens arbetsmiljö synats rejält i kanterna. Sammanlagt har 25 personer på olika platser i Sverige tömt sopor med mätinstrument fasttejpade på rygg, armar och lår. Plus en pulsmätare på bröstet. Sedan har forskare följt efter sopbilarna och dokumenterat alltihop.

Det har också gjorts mätningar i laboratoriemiljö. Dessutom har alla sopgubbar i Sverige, omkring 2 000 personer, fått möjlighet att svara på en enkät med frågor om sin arbetsmiljö.

Projektet drivs av Transportfackens yrkes- och arbetsmiljönämnd (Tya) i samarbete med Karolinska institutet, Centrum för belastningsskador, Transport, Biltrafikens arbetsgivareförbund och konsultfirman Tyréns.

Forskarna på Karolinska institutet är nu klara med sitt, och i går torsdag var tanken att en rapport på deras del skulle presenteras. Men Transports arbetsmiljöombudsman Martin Miljeteig kom tomhänt tillbaks från mötet.

– Alla andra inblandade är inte färdiga med sina resultat än, säger han, och därmed finns inte heller någon komplett slutrapport. Det enda som finns är en delrapport från Karolinska men den visade sig innehålla en del småfel som måste rättas till, så utifrån den kan vi inte dra några slutsatser än.

Nu återstår alltså för övriga i projektet att sammanställa och analysera resultaten innan allt kan sammanfogas i en slutrapport. Först då går det att prata om handfasta resultat, säger Martin Miljeteig.

– Då kommer vi också att jobba fram förslag för framtiden för att skapa en förebyggande arbetsmiljö, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.