”Det är svårt för oss att få till stora förändringar”, säger Michael Stjärnfeldt som suttit med i Transports förhandlingsdelegation för flyg­avtalet sedan 2005. Foto: John Antonsson
Close
”Det är svårt för oss att få till stora förändringar”, säger Michael Stjärnfeldt som suttit med i Transports förhandlingsdelegation för flyg­avtalet sedan 2005.
Close
Månadens medlem

Michael är veteran i avtalsdelegationen för flyget

Flyg. Efter snart 20 år i Transports flygavtalsdelegation har Michael Stjärnfeldt sett hur förhandlingar och villkor förändrats. I dag är allt mer uppstyrt – på gott och ont.

Den som handlar taxfree inför en flygresa från Sverige köper ofta något som Michael Stjärnfeldt eller hans kollegor packat. På Airshoppen travel retail, i den snart tre år gamla terminalen i Landskrona, lastas varor till flygplatser och flygbolag i hela landet. Michael är klubbordförande och huvudskyddsombud – och veteran i Transports avtalsdelegation för flygavtalet. Han har suttit med sedan 2005.

– Bäst gick det 2012. Då gjorde vi om och gick ner på två skift och att jobba 38 timmar i veckan. Jag har för mig att det gav 20 procent på tre år, om man räknar in det, säger han.

Mer styrt

Sedan dess har spelplanen förändrats. Det mesta är mer styrt, från båda sidor. Michaels bild är att utrymmet för stora förändringar krympt.

– Det är mer strukturerat från vår del, jämfört mot hur det var i början. Men jag tycker att vi kan jobba mer på att svetsa oss samman. Vi måste prata ihop oss ännu bättre eftersom det är så olika villkor på arbetsplatserna.

Michael Stjärnfeldt. Foto: John Antonsson
Michael Stjärnfeldt är ordförande i Transportklubben och huvudskyddsombud på taxfreelagret i Landskrona. Foto: John Antonsson

Löneutvecklingen har också svängt. Vid avtalsrörelsen 2023 fick de flesta på arbetsplatsen tydliga lyft, flera över märket. I år blev avstegen mindre.

– Men det är svårt för oss att få till stora förändringar. Arbetsgivarna är samkörda och det är industrin som sätter märket för hur lönerna ska höjas i Sverige. Vi i Transport ser det som ett golv att utgå från. Men arbetsgivarna ser det som ett tak, och dessutom är det medlarnas uppgift att se till att vi håller märket. Så det är svårt att komma ifrån. Förra gången var vi bra på att få ut mer. Men den här gången var det mycket svårare.

Semesterväxling

Frågan om semesterväxling har återkommit i flera avtalsrörelser. Transport har krävt att få byta semestertillägget mot en extra vecka ledigt. Arbetsgivarna har sagt nej. Lokalt har Michael ändå lyckats:

– Jag är den enda på riksavtalet för civilflyg som lyckats driva igenom det lokalt i stället.

I praktiken betyder det att den extra veckan ofta kan tas ut utanför sommarens fyraveckorsfönster. På Airshoppen jobbar de måndag till fredag året runt, även röda dagar. Timmarna blir komptid som kan tas ut som ledighet. Sammantaget beskriver Michael möjligheten till åtta veckors semester över ett år – med planering.

Reser mycket

Utanför jobbet fyller Michael på med energi. Golf, whisky, trädgård – och resor.

– Vi får en jätterabatt genom jobbet. Så jag brukar försöka ta mig i väg en eller två veckor till Grekland eller Cypern på sommaren. Och gärna Thailand eller Bali på vinterhalvåret. Vi är ganska många som utnyttjar möjligheten att köpa resor genom jobbet.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Semester är en rättighet, inte en bemanningsreserv

Debatt. Semester är till för återhämtning. När semestern väl är beviljad är huvudregeln att den ska gälla. Att en arbetsgivare i undantagsfall kan återkalla semester bygger inte på någon uttrycklig bestämmelse i semesterlagen, utan på arbetsrättslig praxis och får bara komma i fråga under mycket speciella omständigheter.

Christian Florin, studieorganisatör i Transport avdelning 2 hamn. Foto: John Antonsson

Christian Florin

…studieorganisatör i Transport avdelning 2 (hamn) som vill tipsa läsarna om fackets kurser. Varför?

Kan man hyra semesterboende genom Transport? Illustration: Martin Heap

Kan man hyra stuga genom facket?

Transport. Finns det chans att hyra semesterboende genom Transport till ett bra pris? Och har den som blivit uppsagd från ett åkeri på grund av arbetsbrist rätt att hoppa in och köra för ett annat åkeri under den betalda uppsägningstiden? Här ger Transports experter svar.

Hallå där!

Christian Florin

…studieorganisatör i Transport avdelning 2 (hamn) som vill tipsa läsarna om fackets kurser. Varför?

Efter över 30 år bakom ratten vägrade Patrick Jonasson låta en diagnos sätta punkt. I stället blev det början på en kamp tillbaka. Foto Anna Wilhelmsson

”Jag är glad att jag inte gav upp”

Mötet. Patrick Jonasson hade varit helt fri från anfall i 25 år. Ändå förlorade han sitt körkort på grund av sin epilepsidiagnos när reglerna ändrades. Det som följde blev en flera år lång kamp. Mot myndigheter, regelverk och en tillvaro där hela hans yrkesliv plötsligt stod på spel.

Månadens medlem
Kvinna i mössa och rutig jacka står lutad mot hylla med två glasskulpturer av händer.

”För mig är konst fritt tänkande”

Skapande. Livet kretsade kring hästar, orkidéodling och fiskmedicin, men till slut landade väktaren Anne Nickels där hon hör hemma – i konsten.

Kultur
STOCKHOLM 2009-02-16 Taxibilar utanför centralen i Stockholm. Foto Trons / SCANPIX Kod 6995

Frihet och förfall – om taxi i tiden

Bokanmälan. Vid midnatt den 1 juli 1990 förändrades allt i grunden. I boken "De osynliga" berättar en taxichaufför och frilansjournalist från Stockholm om branschens förvandling efter avregleringen.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Månadens medlem
Sofie Rask tillbringar hundratals mil bakom ratten varje vecka. ”Jag var lite optimistisk i början och tänkte att jag kunde göra tio besök på en dag. Men det går inte om Foto: Emma-Sofia Olsson

Facket rullar in på bensinstationerna

Organisering. Sofie Rask har tagit ledigt från sitt jobb på OKQ8 i Umeå för att under vintern besöka alla bensinstationer i norra Norrland.

Hallå där!

Malek Ishak

…väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen.