;
Transport och motparten Almega avtalsförhandlar.
Close
Transport och motparten Almega avtalsförhandlar för 16 000 till 17 000 anställda i den överhettade bevakningsbranschen.
Close

Löneförhandlingarna i gång för väktare och vakter

Avtalsförhandlingarna har precis startat för en av Transports mest stridbara yrkesgrupper, väktare och annan personal i bevakningsbranschen. Facket möter en motpart, Almega, som efterlyser radikala förändringar. – Arbetsgivarna vill montera ner hela kollektivavtalet, säger Stefan Andreasson, väktare som ingår i Transports förhandlingsdelegation.

Bevakningsavtalet gäller för omkring 16 000 till 17 000 väktare, ordningsvakter, skyddsvakter, flygplatskontrollanter och andra personalkategorier som jobbar i landets säkerhetsföretag.

När parterna – Transport och Almega – träffas i dag, torsdag, sker det i ett läge där branschen skriker efter personal. En orsak är flyktingströmmen som skapat stor efterfrågan på väktare och ordningsvakter.

– Hos oss har väktarna fått slita oerhört hårt, samtidigt som alla de stora bevakningsföretagen går med jättevinster. De medlemmar jag träffar har inte så stora förväntningar på årets avtalsrörelse. Men många tar upp de otrygga anställningarna, säger Susanne Bergman-Israelsson, väktare och fackligt aktiv i Västeråsavdelningen.

I lönerörelsen har Svenskt Näringsliv konsekvent hävdat att ingångslönerna måste sänkas. Samma krav ställs i bevakningsbranschen.

– Det är arbetsgivarorganisationen, Almega, som driver kravet. Direktörerna i säkerhetsbranschen håller inte med. Redan nu har de svårt att rekrytera och behålla folk, säger en källa till Transportarbetaren.

En annan paradox är att begynnelselönerna allaredan ligger ganska lågt. Inte om man jämför med andra LO-förbund, men i Transport är de normalt högre.

En 18-åring som utan erfarenhet eller utbildning kliver in på en gummiverkstad får 23 228 kronor från start (2016 års lönenivå, avtalet är precis klart).

En väktare har i nuläget 19 425 kronor i nyanställningslön (2015 års nivå). Efter sex månader betalas grundlön på 20 709 kronor. När anställningen rullat på i 15 månader kommer ett rejält lönelyft. Då ska väktaren placeras in i någon av lönegrupperna B till E, där lägsta lönen är 24 648 kronor i månaden.

Bevakningsavtalet löper ut om ett par dagar, den 30 april. Transport har kallat in förhandlingsdelegationen i dag och i morgon.

Stefan Andreasson vill gärna komma hem med ett nytt avtal som är bättre än vad andra LO-förbund uppnått:

– Medlemmarna kräver resultat. Vår bransch är som en as-gam. När Sverige ”mår dåligt” går det bra för säkerhetsföretagen. Då sätter industrin ett lågt märke som vi är piskade att följa.

– När hjulen rullar för högtryck i landet minskar efterfrågan på säkerhetstjänster. Då hävdar våra arbetsgivare att vi måste hålla igen och inte begära några löneökningar. Då heller.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;