;
Lars Lindgren informerar Transports förhandlingsdelegation.
Close
Lars Lindgren informerar Transports förhandlingsdelegation.
Close

Lång väg kvar till nytt avtal för åkeri och terminal

– Vi står långt från varandra, men det är så det brukar vara inledningsvis. Transports ordförande Lars Lindgren summerar första ronden i förhandlingarna om nytt avtal för åkerichaufförer och terminalare.

Tisdag. Klockan är 16.25, det är paus. Som vanligt förhandlar inte de stora delegationerna från Transport och Biltrafikens arbetsgivareförbund (BA) direkt med varandra. Det skulle i så fall blivit en diskussion med uppåt 50 personer i samma rum.

I stället skickar parterna i mindre grupper i ringen. Från Transports sida är det förbundsordförande Lars Lindgren, förbundsjurist Marcel Carlstedt och åkeriombudsman Magnus Larsson som får stångas mot arbetsgivarnas representanter.

Nu är de tillbaka och rapporterar till den stora förhandlingsdelegationen. Lars Lindgren säger:

– Motståndet är hårt mot alla förslag vi presenterat. Tryggheten i anställningen var ju vårt viktigaste krav inför avtalsrörelsen, men arbetsgivarna hävdar att de måste ha så stor flexibilitet som möjligt när de anställer.

– När det gäller arbetsgivarnas kravlista som från början var mycket lång har vi haft ingående diskussioner och lämnat våra synpunkter till dem. Vi har också haft en diskussion om den spruckna samordningen i LO och betydelsen det kan ha för ”märket”.

Enligt Lars Lindgren är parternas inte överens här heller. Exakt vilka argument som använts vill han av förhandlingstaktiska skäl inte avslöja.

En het fråga vid förhandlingsbordet är de ökade kraven på utbildning för åkerichaufförer, främst yrkeskompetensbeviset (YKB).

Förhandlingarna kommer att fortsätta under tisdagskvällen. Onsdag och torsdag är också utsatta som förhandlingsdagar. Liksom tisdag och onsdag nästa vecka.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;