Fred Zuckerman, president of the International Brotherhood of Teamsters Union Local 89, in his Louisville, Kentucky office.) Zuckerman narrowly lost his bid to replace the union's national president, James P Hoffa. 18 May 2017
Close
"Hoffa har aldrig tidigare haft något motstånd i styrelsen. Så jag ser inte valet som en förlust, utan en framgång. Även om den inte är lika stor som vi hade hoppats på. Men vi kommer att fortsätta kampen", säger Fred Zuckerman som utmanade James P Hoffa om posten som förbundsordförande i Teamsters.
Close

Han utmanar Hoffa Junior

Maktkamp. Med knapp marginal förlorade Fred Zuckerman medlemsomröstningen om ordförandeposten i Teamsters, Transports syskonförbund i USA. Men kampen om makten inom det nordamerikanska fackförbundet fortsätter.

Mer än ett halvår efter den uppslitande omröstningen står de båda lägren fortfarande lika långt ifrån varandra.

– Medlemmarna är trötta på samma gamla visa. De är trötta på att ledningen står företagsledningarna alldeles för nära. Vårt fackförbund har nått punkten då topparna vill vara affärsmän i stället för fackföreningsledare, säger Fred Zuckerman, ordförande för lokalavdelning 89 i Louisville, förbundets fjärde största avdelning.

Utmanare

Han utmanade förra året den sittande Teamsterbasen, James P Hoffa, om makten i förbundet. När över 200 000 inskickade medlemsröster var räknade hade Zuckerman fått 48,5 procent av rösterna – mot Hoffas 51,5 procent. Men allt gick inte förbundsledningens väg. Oppositionslägret, som samlat sig under namnet Teamsters united, vann sex poster i den högsta förbundsstyrelsen.

– Hoffa har aldrig tidigare haft något motstånd i styrelsen. Så jag ser inte valet som en förlust, utan en framgång. Även om den inte är lika stor som vi hade hoppats på. Men vi ger inte upp. Vi kommer att fortsätta kampen, säger Fred Zuckerman.

Enligt honom kommer faktumet att det nu finns kritiker till Hoffa i styrelsen att leda till ökad insyn i förbundsledningen.

– De kommer att vara våra röster. När vi börjar berätta för medlemmarna om det som förbundsledningen gör eller överväger att göra, så bidrar det till att medlemskåren kan göra informerade val när de får rösta om saker och ting, säger Fred Zuckerman.

Juridisk process

Själva ordförandeomröstningen är inte heller en helt avslutad historia. En juridisk process har satts i gång för att tvinga fram att medlemsomröstningen görs om. Kravet baseras på anklagelser om att James Hoffa, i strid med lagen, använde förbundets pengar till att förhala utlämnande av interna mejl. Därmed skulle utredningar om korruption bland några av Hoffas närmaste medarbetare, inte uppdagas förrän efter omröstningen. När denna rättsprocess kommer att vara avgjord är det ingen som vet i dagsläget.

Men det är inte de enda oegentligheter som oppositionslägret hävdar pågick under kampanjen.

– Vi hade väldigt svårt att få stöd från lokala företrädare, för de är rädda för repressalier. Många är rädda för att förbundskontoret ska gå in och sätta lokalavdelningen under förmyndarskap eller bli arga och börja säga elaka saker om dem. Folk är rädda för att kritisera Hoffa öppet, säger Fred Zuckerman.

James Hoffa har avböjt att medverka i en intervju med Transportarbetaren. Hans pressekretare, Kara Deniz, låter meddela att ordförandevalet hölls för över ett halvår sedan och att förbundet har gått vidare. Men strax efter valet gjorde James P Hoffa följande uttalande om utgången i ett pressmeddelande:

– Det här var en hårdnackad kampanj och en historiskt jämn omröstning. Trots att vi har många utmaningar framför oss, så har tiden nu kommit för att tillsammans samla oss och stå starka mot dem som försöker rasera fackföreningsrörelsen och ta ifrån löntagarna landvinningarna de har kämpat för att nå.

”Rökridåer”

Den högsta ledningens rop på enighet verkar dock inte ha bidragit till att minska motsättningarna inom förbundet.

– Vartenda tal de ger går ut på att nu måste vi enas. ”Valet är över, vi måste enas och attackera arbetsgivarna tillsammans.” Men det gäller inte alla. Ingen i vårt läger har kontaktats. Det är bara rökridåer, säger Fred Zuckerman.

Han tvivlar på motståndarlägrets motiv.

– För att ropen om enighet ska vara trovärdiga måste de själva tro på dem. Men det gör de inte. De tror att de kan göra som de vill eftersom de vann omröstningen, säger Fred Zuckerman.

– För det andra måste de sträcka ut en hand till oss, men de vägrar ringa tillbaka när vi försöker få tag på dem. Vi skickar ansökningar om stöd som aldrig besvaras. Våra gubbar petas från skyddsombuds- och förhandlingskommittéer, fortsätter han.

Stora motsättningar

Fred Zuckerman medger att processen för att ena förbundet inte kommer att bli lätt. Motsättningarna är stora och kretsar kring en rad olika punkter: Fackliga eftergifter. Inriktningen på medlemsvärvningsarbetet. Förhållandet till centralorganisationen AFL-CIO.

– För att enas måste vi mötas i mitten. Vi kommer inte bara gå med på allt som de gör. Vi har tillbringat två år eller mer med att vara osams. Men det är inte oss Hoffalägret är på kant med, det är medlemmarna, säger Fred Zuckerman.

På frågan om hur kontakten mellan honom och James P Hoffa ser ut svarar Fred Zuckerman så här:

– Vi har inga direkta kontakter med varandra. Han vägrar att ta mina telefonsamtal. Den senaste gången vi talade med varandra var för två år sedan vid ett möte i Chicago. Någon i hans stab kom upp och frågade om jag var villig att säga hej och träffa honom. ”Javisst”, sa jag. Så han kom upp och vi skakade hand, sa hej. Det var allt, ingen meningsfull konversation, bara en grej i förbifarten.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Tommy Wreeth. Foto: Petrus Iggström

Kortare arbetstid är viktig för oss alla

Ordförandeord. Hur ska Transport lösa frågan om arbetstidsförkortning? Den frågan ställs mest när jag träffar förbundets medlemmar. Många är frågande till hur arbetstiden ska kunna kortas när jobbet knappt hinns med i dagens system.

På Island finns hoppet och inspirationen

Alexandras krönika. Det är valår i år och enligt opinionsmätningarna ser det bra ut för Socialdemokraterna men … tänk om. Tänk om Tidöpartierna, med Sverigedemokraterna (SD) i spetsen, får så många röster att de återigen kan bilda regering och denna gång får SD också ministerposter. Ja, då är det lätt att mista hoppet för såväl demokrati som fackliga rättigheter.

Hallå där!

Malek Ishak

…väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Intervju: Jonas Hagelqvist
Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.

”Det är industriavtalet och normeringen som gäller”

Ny på jobbet. Transportarbetareförbundet möter en ny ledare hos motparten på arbetsgivarsidan. Det är industriveteranen Jonas Hagelqvist som har tagit över som vd för Transportföretagen.

Kultur
”Nästan allt har blivit sämre för vanliga människor, men bättre för ovanliga rika människor. Valet av socialisten och demokraten Mamdani till ny borgmästare i New York inger ändå hopp. Kanske kan något liknande ske här”, säger Sven-Eric Liedman.

”Politiker måste tänka långsiktigt”

Ödesfrågor. Skit i framtiden – låt oss festa på bensin i fyra år! Idéhistorikern Sven-Eric Liedman spetsar till debatten inför nästa val.

Hallå där!

Emil Flisbäck

…kommunikatör på Transport och värd i förbundets Facebookfilmer i juletid.

Mimmi Broström kör ett fordonståg på el i ett försöksprojekt inom skogsindustrin. ”Jättekul att vara med från början”, tycker hon. Foto: Justina Öster

Ellastbilen går som tåget

Mötet. Mimmi Broström testkör ett 33,5 meter långt fordonståg. På el. Ekipaget är unikt designat för att köra, lasta och lossa drygt 90 ton flis. På dispens. ”Han är snäll!” säger hon.

Månadens medlem
Jonas Elfqvist slutade på topp fem i årets upplaga av Idol.. Foto: John Antonsson

Ett countryhjärta på Idolscenen

Musik. Lastbilschauffören Jonas Elfqvist tog en paus från livet på vägarna och sökte till Idol. Nu vill han sprida countryn till svenska folket.

Hallå där!
Transport sutredare Amne Alansari kartlägger hur det ser ut på svenska rastplatser. Bilden är ett fotomontage. Foto: John Antonsson/Justina Öster

Amne Alansari

… ny utredare på Transport som jobbar med att kartlägga hur det är på svenska rastplatser.

Kultur
I ateljén, med målningen Dirty boots vars titel är hämtad från en Sonic youth-låt. Foto: Lilly Hallberg

Mörk samtid målad i stora drag

Konst. Lika levande yta men mer konkret djup. Björn Eriksson Molins måleri har blivit tydligare som kommentarer till samhällsutvecklingen. Värmlandsavdelningens ordförande ställer ut i Karlstad i november.

Fascinationen för militärprylar har Thomas Lindström haft sedan barnsben och samlat har han gjort i många år. Foto: Bertil Janson

Militärprylar är Thomas passion

Mötet. Från D-dagens stränder till en egen militärlastbil. Slambilsförarens specialintresse har fört honom långt.

Månadens medlem
Bildtext: Martin Nyberg samlar sopor på jobbet och skräp på fritiden.

Martin tar kampen mot skräpet

Renhållare. Martin Nybergs Opel vectra med släpvagn är belamrad med soppåsar, handskar, krattor, sopborstar, griptång och båtshake. På dagarna hämtar han sopor, på fritiden plockar han skräp.

Hallå där!
Tobias Persson och Monica Liljedahl jobbar på Zalandolagret i Brunna, där Postnord tog över driften den 1 oktober. Foto: Lilly Hallberg

Tobias Persson och Monica Liljedahl

…huvudskyddsombud respektive skyddsombud för Transport på Zalandos anläggning i Brunna, där Postnord TPL nyligen tog över driften efter Ceva.

Månadens medlem
”Det är svårt för oss att få till stora förändringar”, säger Michael Stjärnfeldt som suttit med i Transports förhandlingsdelegation för flyg­avtalet sedan 2005. Foto: John Antonsson

Michael är veteran i avtalsdelegationen för flyget

Flyg. Efter snart 20 år i Transports flygavtalsdelegation har Michael Stjärnfeldt sett hur förhandlingar och villkor förändrats. I dag är allt mer uppstyrt – på gott och ont.