Jan Ivar Persson
Close
”Jag är positiv av naturen. Man använder färre muskler när man skrattar än när man är sur”, säger föreningsmänniskan Jan Ivan Persson.
Close

Hälsingsk idéspruta med välsmort munläder

Månadens medlem. Väktaren Jan Ivan Persson är en glad skit. Ständigt snubblar han över nya uppdrag, ofta som ordförande. Kanske är det för hans stora skratt eller det där med munlädret…

Att hålla munnen i gång fick mångsysslaren Jan Ivan Persson lära sig som försäljare. Han tänkte att han kunde ju tjäna pengar på käften – också.

I dag ronderar Jan Ivan som väktare, trots att han är inne på sin andra period som ordförande för Transports avdelning i Hälsingland.

– Jag trivs och jobbar alltid någon helg
i månaden. Fördelen är att man inte vet vad som kommer att hända när man sticker i väg på ett larm. Tiden går fort på natten.

Det passar nog Jan Ivans lätt rastlösa natur. När jag frågar om alla djurskulpturerna i trädgården tar han mig raskt med på en biltur genom den hälsingska Bullerbybygden. Strax därpå står vi
i samspråk med träkonstnären på hans gårdsplan i Rappsta, Trönödal. Jan Ivan utlovar några lämpliga trästammar från sin skog. Föräldrarna drev ett litet jord- och skogsbruk, så odling ligger i blodet.

Jan Ivan är en idéspruta, ögonen plirar och ingenting är omöjligt. Han är stolt över sin bygd. Hembyn Trönö är en av ett tiotal som sträcker sig i ett pärlband bortom Söderhamn.

– Daglysa, Hamre, Trönbya, Grubbe, räknar Jan Ivan upp. Man blir nästan som poet när man bor så här.

Säkert var det därför Jan Ivan hoppade på uppdraget som ordförande för Söderblomsspelet. Ett hembygdspel om ortens ”kändis”, ärkebiskop Nathan Söderblom. Det spelas sommartid, inte långt från hans by.

Jan Ivan administrerar och håller i allt från pengar till sopborste. Han ger en bild av röran, som publiken inte ser, när amatörskådespelarna far runt innan de ska upp på scenen. Byxor spricker och saker får fötter …

En präst låter ganska långt bortom arbetarrörelsen?

– Nej då! Nathan var den första riktiga arbetarprästen. Han ville att arbetarna skulle organisera sig och bilda fackföreningar.

Jan Ivan lyckas alltid få händerna i sånt som händer. Som dansevenemang, kurser i bugg och jakt. På telefonbolaget LM Ericsson blev han arbetsplatsombud för IF Metall och som väktare aktiv i Transport. Den ena kontakten leder till nästa och ett uppdrag till ännu ett.

– Är det något på gång så måste man ta tag i det. Frågar du någon som har mycket att göra säger han ja. Men den som har gott om tid har aldrig tid.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Christian Florin

…du och stuverikollegan Betim Bajrami i Göteborgs hamn har på tre veckor värvat 26 nya medlemmar till Transport.

Transportarbetarens logga

Uteslutning prövas i hovrätten

Juridik. Transports rätt att utesluta en medlem som politiskt aktivt arbetar mot förbundets mål ska avgöras av Svea hovrätt. På onsdag inleds rättegången.

Transportarbetarens logga

Uteslutning av SD-politiker uppe i rätten

Facket. Tingsrätten prövar Transports rätt att utesluta en sverigedemokratisk kommunpolitiker. I veckan hölls huvudförhandlingen i Stockholms rådhus. Den lastbilschaufför som stämt förbundet hävdar att fackets starka ställning gör uteslutningen lagvidrig.

Hallå där!
Transport sutredare Amne Alansari kartlägger hur det ser ut på svenska rastplatser. Bilden är ett fotomontage. Foto: John Antonsson/Justina Öster

Amne Alansari

… ny utredare på Transport som jobbar med att kartlägga hur det är på svenska rastplatser.

Kultur
I ateljén, med målningen Dirty boots vars titel är hämtad från en Sonic youth-låt. Foto: Lilly Hallberg

Mörk samtid målad i stora drag

Konst. Lika levande yta men mer konkret djup. Björn Eriksson Molins måleri har blivit tydligare som kommentarer till samhällsutvecklingen. Värmlandsavdelningens ordförande ställer ut i Karlstad i november.

Fascinationen för militärprylar har Thomas Lindström haft sedan barnsben och samlat har han gjort i många år. Foto: Bertil Janson

Militärprylar är Thomas passion

Mötet. Från D-dagens stränder till en egen militärlastbil. Slambilsförarens specialintresse har fört honom långt.

Månadens medlem
Bildtext: Martin Nyberg samlar sopor på jobbet och skräp på fritiden.

Martin tar kampen mot skräpet

Renhållare. Martin Nybergs Opel vectra med släpvagn är belamrad med soppåsar, handskar, krattor, sopborstar, griptång och båtshake. På dagarna hämtar han sopor, på fritiden plockar han skräp.

Hallå där!
Tobias Persson och Monica Liljedahl jobbar på Zalandolagret i Brunna, där Postnord tog över driften den 1 oktober. Foto: Lilly Hallberg

Tobias Persson och Monica Liljedahl

…huvudskyddsombud respektive skyddsombud för Transport på Zalandos anläggning i Brunna, där Postnord TPL nyligen tog över driften efter Ceva.

Månadens medlem
”Det är svårt för oss att få till stora förändringar”, säger Michael Stjärnfeldt som suttit med i Transports förhandlingsdelegation för flyg­avtalet sedan 2005. Foto: John Antonsson

Michael är veteran i avtalsdelegationen för flyget

Flyg. Efter snart 20 år i Transports flygavtalsdelegation har Michael Stjärnfeldt sett hur förhandlingar och villkor förändrats. I dag är allt mer uppstyrt – på gott och ont.

Kids trick or treat on Halloween night. Child at decorated house door with autumn leaf wreath and pumpkin lantern. Little boy in witch and skeleton costume and hat with candy bucket. Fall decoration.

4 tycker till – om halloween

Enkät. Fredagen den 31 oktober är det dags att ställa frågan: ”Bus eller godis?” Firar du halloween och i så fall hur?

Vilgot inne på klassisk mark för arbetarrörelsen, hos Arenagruppen vid Norra Bantorget i Stockholm.

Vilgot räknar för vänstern

Mötet. På universitetet upptäckte Vilgot Österlund siffrorna, bytte utbildningsväg och är i dag statistiker hos radikala tankesmedjan Arena idé. Men hans första fack var Transport.

Hallå där!

Frida Fuentes

…som tidigare jobbat som ordningsvakt i tunnelbanan i Stockholm, men nu är skyddsombud på heltid vid Avarn security.

Månadens medlem
Helena Åström tipsar yngre kollegor: ”Var dig själv och bjud på dig själv!”

Helena har jobbat 40 år som flygvärdinna

Kabinpersonal. Helena Åström tänkte bli lärare. Nu har hon rest ihop 40 år som charterflygvärdinna och gillar att vara på väg. Höjdpunkten? En jordenruntresa.

Förhandlingar i gång för flygavtalen

Flyg. Förhandlingarna om nya avtal för flygets markpersonal har dragit i gång. Nu ska Transport och Svenska Flygbranschen försöka komma överens om nya löner.

Månadens medlem
Bildtext: ”Det ska finnas utrymme att tvätta, sköta om bilen och göra säkerhetskontroller. Och man ska våga göra sin röst hörd”, säger Elin Malmström som är skyddsombud och tycker att hon blir lyssnad på, på sin nuvarande arbetsplats.

Sitta still är inget för Elin

I farten. Elin Malmström är sopgubben som gillar allt som brummar, högt. Sopgubbe? Ja, man säger ju inte taxichaufförska, tycker hon som kör sop-limo.

Johan Moberg framför sin DAF som han har kört sedan november 2024. Foto: Pierre Hennigor Cavalli

När vägen förändrar livet

Mötet. För 26 år sedan blev lastbilschauffören Johan Moberg förlamad från bröstet och nedåt i en motorcykelolycka. Trots det kan han, mot alla odds, fortfarande arbeta kvar. – Jag älskar det här yrket. Jag tror att det är det som har räddat mig, säger han.

Hallå där!

Bror Hellman

…som är väktare och tillbringade tre månader i Transportavdelning 5:s dammiga källare.