;

Grå sophämtning granskas

Finkrogar i Stockholm vill inte bli kända för att skicka matavfall till en tipp där råttorna samlas. Kommunens entreprenör har fått tillbaka soporna när SVT:s undersökande journalister började intressera sig för vart de tog vägen.

Råttor, grå sophämtning och renhållningsjuridik är temat för kvällens avslöjande i Uppdrag granskning. Genom att följa soporna från lyxrestauranger i Stockholms innerstad kan tv-filmarna berätta hur kommunens upphandlade sophämtning har tagits över av ett annat företag. Det blandar ihop redan sorterade sopor, kör bilar utan yrkestrafiktillstånd och dumpar hushållssopor på en tipp där råttorna håller till.

– Vi har märkt hur krogarnas sopor har minskat under de senaste fem åren, berättar Kari Paldan, sopgubbe på Liselotte Lööf och fackligt förtroendevald. Och eftersom vi kör på beting så minskar lönen när vi får mindre sopor att hämta.

Han konstaterar att sopgubbarna förlorar, hans arbetsgivare Liselotte Lööf förlorar – och kommunen som har upphandlat sophämtningen förlorar på den så kallade gråhämtningen.

Men de senaste veckorna har det hänt något. När finkrogarna fick klart för sig att Uppdrag gransknings program började bli klart för sändning …

– … så har vi börjat få tillbaka soporna, säger Kari Paldan. Nu verkar krogarna lämna det mesta av sina sopor i kärlen som vi hämtar.

Kommunerna har monopol på att hämta hushållssoporna sedan över 40 år. Bakgrunden är att en myndighet kan tvinga fram mer miljövänlig avfallshantering. Och i Stockholms innerstad är företaget Liselotte Lööf en entreprenör som staden anlitar.

Uppdrag gransknings program visar att ett antal av stadens krogar har börjat anlita företaget TÅV AB. Företagets affärsidé är att restaurangernas kökssopor inte är hushållssopor, och att det därmed kan ta över den verksamheten. När kommunen förbjöd TÅV att hämta soporna svarade företaget med ett överklagande. Länsstyrelsen i Stockholm ska avgöra frågan, före sommaren är myndighetens plan.

Christer Norfall, ombudsman på Transports Stockholmsavdelning, berättar att TÅV inte har kollektivavtal med förbundet. Och att han inte har hört något från eventuella medlemmar på företaget, som drivs av den person som hade sophämtningsföretaget Resta innan det gick i konkurs.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;