;

”Förslaget är för fluffigt”

Statsministern och regeringen var nöjda när de i går kommenterade EU-kommissionens nya förslag. LO och Transports Magnus Falk är mer tveksamma till formuleringarna i det nya direktivet om reglerna för EU-medborgare som tillfälligt jobbar i ett annat land.

– Vi är förstås glada över att regeringen, med Ylva Johansson i spetsen, var med och påverkade så att förra veckans katastrofala förslag ändrades till ett mindre dåligt, säger Magnus Falk, internationell politiskt sekreterare på Transport.

Det handlar om EU:s utstationeringsdirektiv, som reglerar villkoren för utländska arbetare när de tillfälligt skickas till ett annat EU-land för att jobba. Helt enkelt om de ska ha lika lön som dem som bor och arbetar i landet – eller om löner och villkor ska kunna dumpas.

En revidering är på gång för att förenkla och modernisera reglerna. Men när EU-kommissionens preliminära förslag i förra veckan läckte ut väckte det ett ramaskri.

Svenska fack gick samman med arbetsgivarna i Svenskt Näringsliv: Den svenska modellen, där parterna gör upp om löner och villkor, hotades. Facken skulle inte kunna kräva det egna landets kollektivavtalslöner för utstationerade arbetare, utan i stället ”nödvändig ersättning för att skydda arbetstagarna”. EU-domstolen skulle avgöra vad den ”nödvändiga ersättningen” låg på för nivå.

– Men i stället för minimilön står det nu lön och andra ersättningar på motsvarande sätt som gäller för svenska arbetstagare. Det är en viktig fråga för oss, sa arbetsmarknadsminister Ylva Johansson på en pressträff i går.

Facken konstaterade att strejker och andra stridsåtgärder mot företag som tillfälligt anställer personer från andra EU-länder i praktiken förbjöds i förra veckans förslag.

– Förändringarna i strejkrätten verkar borttvättade i det nya förslaget, säger Magnus Falk som dock är fortsatt kritisk till helheten:

– Vi vill ha ett utstationeringsdirektiv som är bättre än det gällande. Med det här förslaget blir reglerna i bästa fall detsamma som i dag. Skrivningarna är för fluffiga – och kan leda till att EU-domstolen gör egna tolkningar.

Även LO är missnöjt, även om avtalssekreteraren Torbjörn Johansson också konstaterar att förslaget är avsevärt bättre än det som läckte ut i förra veckan.

– Men det är fortfarande inte tillräckligt bra för att vi ska vara nöjda, säger han till TT. Vi saknar en garanti för att kommissionen inte lägger sig i lönebildningen.

Transports Magnus Falk väntar nu på de EU-paket som är på gång när det gäller transportsektorn. De ska ta upp reglerna för cabotage, det vill säga bestämmelserna som begränsar utländska åkeriföretags möjligheter att köra inrikestrafik i ett annat EU-land. Där kan också regleringen av kombitransporter (när gods kommer med tåg eller båt till Sverige och sedan körs till slutmålet med lastbil) komma med.

Kommissionens förslag till ändrat utstationeringsdirektiv kommer att behandlas av Europaparlamentet och rådet i en eller två omgångar. Båda kan föreslå ändringar. Om de två institutionerna är överens om ändringarna kan den föreslagna lagen sedan antas.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

;