Person sätter på sig bälte i lastbil.

Fler lastbilsförare använder bilbälte

– Trenden är klar. Användningen av bilbälte ökar sakta men säkert bland chaufförerna i den tunga trafiken, säger trafikutredaren Jörgen Larsson. Men än är det en bit kvar innan lastbilschaufförerna är i nivå med taxiförarna.

Detta framgår i Väg- och transportforskningsinstitutets (VTI:s) årliga mätning av bältesanvändningen bland yrkeschaufförer och personbilsförare i ett antal syd- och mellansvenska städer.

Undersökningarna påbörjades redan 1983 och resultaten jämförs och publiceras år från år, på uppdrag av Trafikverket.

– Det är jättebra att allt fler tar på sig bälte i den tunga trafiken. Någon jättestor uppoffring är det ju inte, och det finns ganska tydliga exempel på att dödsolyckor kunnat inträffa om chauffören inte haft bälte, kommenterar Jörgen Larsson.

1 oktober 1999 infördes krav på att använda bälte i den tunga trafiken. Samma år brydde sig inte fler än fem till sju procent av chaufförerna om att knäppa fast sig när de körde lastbil med eller utan släp. Att fler bältar sig nu tror Larsson beror på en ökad medvetenhet och en gradvis förnyelse av fordonsparken. Att dra på sig bältet har blivit allt enklare.

Den tunga trafiken tar allt mer plats på vägen och antalet utländska ekipagen har ökat betydligt sedan mätningarna inleddes på 1980-talet.

– Det kunde vara intressant att studera skillnaden mellan inhemska och utländska förare också, fast något sådant uppdrag har vi inte fått än, säger Jörgen Larsson.

Studierna görs nu vid in- och utfarter, när förarna saktat ner och inte vid de stora motorlederna, av praktiska skäl.

Nästan alla personbilsförare använde bilbälte 2015, 97 till 98 procent, enligt VTI:s mätning. Kvinnor är duktigare än män och användningen stiger med ökande ålder, särskilt bland studerade män.

Syns den trenden också bland lastbilschaufförer?

– Vi har inte gjort den tudelningen och har inte tillräckligt med material för att svara på det, förklarar VTI:s utredare.

Bland taxiförare är användningen god. Omkring 97 procent drar på sig bältet, vilket i stort sett motsvarar personbilsförarna.

Krav på bälte infördes samtidigt för taxi- och lastbilschaufförer. Varför är taxiförare bättre än tungbilsförare på att använda bälte?

– Ja, det kan man undra. Kanske känner man sig säkrare i en tung bil. Ju större fordon, desto säkrare, men då bör man komma ihåg att singelolyckor kan bli allvarliga.

Noteras kan att unga män fortfarande är sämst bland personbilsförarna på att koppla fast sig i stolen. Ett skäl kan vara att de kör äldre bilar, som inte varnar när man kör utan bälte, påpekar Jörgen Larsson.

– De notoriska bältesvägrarna har vi svårt att komma åt, säger han.

I studien granskades totalt drygt 57 300 personbilar, knappt 8 900 yrkesfordon och omkring 1 200 taxibilar under ett tiotal dagar i augusti till september 2015

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.