Enkät: Vad får dig att trivas på jobbet?

Vad är det bästa med ditt jobb? Som gör att du trivs? Och går dit på lätta fötter? Vi frågade fem transportare.

Daniel Iso-Aho

Daniel Iso-Aho,
33 år, lagerarbetare,
Taberg utanför Jönköping:

– Jag var med från början på Hyundai Mobis Parts-lagret. 95 procent av idéerna hos oss kommer från golvet. Lagerarbetarna ser ju problemen och tänker ut hur de kan lösas.

– Lagerchefen är lyhörd och lyssnar, vi diskuterar alltid innan vi ändrar något. När det anställs någon ny är det viktigt med personkemin i gruppen, att alla trivs. En person som passar in, men inte har truckkort, får utbildning och lärs upp steg för steg.

– Vi har väldigt lite övertid och bra schema, tre veckor dagtid och en vecka kväll. Blir bjudna på julfest, familjedagar och andra tillställningar. Friskvårdsbidraget är 2 500 kronor per år för gymkort, massage eller Viktväktarna.

Jenny Lindblom

Jenny Lindblom,
41 år, säljare
bensinstation, Hudiksvall:

– Macken har funnits på samma plats så länge och vi har blivit som en stor familj, med personalen och kunderna. Vi jobbar bra ihop, har vår gemenskap och behöver inte säga att du gör det och jag det, allt flyter på. Det är viktigt eftersom det blivit neddragningar och vissa dagar är väldigt stressiga.

– Kunderna tycker det är kul att komma in. De känner värmen i butiken, att vi tycker det är kul att jobba. Jag arbetar heltid och just nu funkar det bra, sambon lämnar på dagis.

Maggan Johansson

Maggan Johansson,
57 år, tidningsbud,
utanför Trollhättan:

– Jag tycker det är jätteroligt att köra ut tidningar, att sköta om sig själv och fatta besluten själv. Att man har frihet och ansvar. Särskilt kul är det ibland, när man springer på någon. Och ser hur den som har brevlådan ser ut!

– På julen får jag julklappar, många chokladkartonger. Jag kör på landet och där tror jag de uppskattar en mycket mer. Jag får väldigt sällan skäll, men ibland när det är svårt väglag undrar någon: Varför kom du inte? Fast de vet att jag försöker så mycket jag kan.

– Ensamt? Nej, vi träffas ju innan vi kör ut. På mitt förra jobb på Saab Automobil stressade jag mig sönder och samman. Det här är mycket bättre.

Therése Hedman,
40 år ”sopkärring”,
Stockholm:

– Mina kollegor på Ragn-Sells! Att vi är en så bra arbetsgrupp. Det är jätteviktigt. Vi har varit lite olika konstellationer men just nu är vi den ultimata kombinationen av människor. Vi lyssnar
på varandra. Och så har vi fått en väldigt bra förman, som uppmuntrar oss att komma med idéer, lyssnar och inte är konflikträdd.

– Vi har morgonmöte varje onsdag, då alla får säga vad vi tycker, tänker och ge förslag på förbättringar. Vår förman är inte rädd för cheferna över sig. Ibland behöver vi en talesperson som talar för
hela gruppen och det gör han, utan att tveka.

– Mina arbetstider, 6–15, är också bra. De funkar ihop med resten av mitt liv, så att jag kan hämta barnen på dagis och slipper gå ner i arbetstid.

Kjell-Göran Karlsson

Kjell-Göran Karlsson,
58 år, miljöarbetare,
utanför Karlskrona:

– Nog trivs jag, annars hade jag inte stannat på Affärsverken, renhållningen, i Karlskrona i 30 år! Vi har gym, bastu och massage en gång i veckan om man har problem med rygg, axlar och så. Gymmet köpte vi begagnat från ett
hotell.

– Alla får en friskvårdspeng på 1 000 kronor per år. De pengar som inte används lägger vi i en gemensam pott och köper in nya grejer till gymmet för. Vi är många som gymmar.

– Alla fackliga representanter träffar vd:n en gång per månad. Han berättar vad som ska hända i framtiden och vi säger vad vi tycker och tänker. Jobbet i sig är väl inte så kul, men datorerna och all ny teknik underlättar arbetet enormt. På semestern brukar jag längta tillbaka till jobbet igen efter ett tag.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Alexandra Einerstam. Foto: Petrus Iggström

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Alexandras krönika. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Månadens medlem
Kvinna i mössa och rutig jacka står lutad mot hylla med två glasskulpturer av händer.

”För mig är konst fritt tänkande”

Skapande. Livet kretsade kring hästar, orkidéodling och fiskmedicin, men till slut landade väktaren Anne Nickels där hon hör hemma – i konsten.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Kultur
STOCKHOLM 2009-02-16 Taxibilar utanför centralen i Stockholm. Foto Trons / SCANPIX Kod 6995

Frihet och förfall – om taxi i tiden

Bokanmälan. Vid midnatt den 1 juli 1990 förändrades allt i grunden. I boken "De osynliga" berättar en taxichaufför och frilansjournalist från Stockholm om branschens förvandling efter avregleringen.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.