Niclas Jürgens stora fritidsintresse är musiken och han har lyckats komma tillbaka som gitarrist efter en arbetsplatsolycka där han miste en fingertopp. Foto: Urban Löfqvist
Close
Niclas Jürgens stora fritidsintresse är musiken och han har lyckats komma tillbaka som gitarrist efter en arbetsplatsolycka där han miste en fingertopp.
Close
Månadens medlem

Chaufförsjobbet blev ett framgångsrecept

Åkeri. Som liten drömde han om ett liv på vägen som lastbilschaufför. För drygt 20 år sedan valde Niclas Jürgens att förverkliga drömmen. Bakom sig lämnade han livet som kock på finkrogar som anrika Savoy i Malmö och Sheraton i Köpenhamn.

Två veckor i månaden är det fjärrkörningar som gäller för Niclas Jürgens. Turen går i princip alltid till Halland och Göteborgstrakten och han övernattar då i bilen. Övrig arbetstid består av lotskörning på dagtid och han utgår från sin hemstad Oskarshamn.

– Sammanlagt blir det fem nätter borta i månaden, vilket är alldeles lagom för mig, säger han.

Niclas Jürgens började på Börje Svenssons åkeri 1999. Bytet av yrke, från en stressig bransch till en annan, berodde på att han tappat gnistan för att jobba i restaurangbranschen.

– Jag arbetar fortfarande för samma arbetsgivare och jag trivs bra där och har härliga kolleger.

Trygghet

Medlemskapet i Transport för Niclas Jürgens del sträcker sig också bakåt till 1999.

Numera är matlagning en hobby för Niclas. Sedan förra året rymmer det egna kylskåpet inget kött, ett val för att han helt enkelt mår bättre av att utesluta det ur dieten. Foto: Urban Löfqvist
Numera är matlagning en hobby för Niclas. Sedan förra året rymmer det egna kylskåpet inget kött, ett val för att han helt enkelt mår bättre av att utesluta det ur dieten. Foto: Urban Löfqvist

– Tryggheten av att vara med i facket är viktig för mig, säger han.

Den gamla kocken i honom får utlopp hemma i köket i villan i Oskarshamn, där han bor med sin sambo. Förra året bestämde han sig för att skippa allt kött och satsa mer på fisk och grönsaker. Helt enkelt för att han mår bättre av en köttfri diet.

– Det har hänt enormt mycket på den vegetariska fronten när det gäller utbudet i affärer och restauranger. När jag jobbade på krogen under 1980- och 1990-talen fanns det knappt några vegetariska rätter på menyn och man fnös nästan åt dem som ville ha en rätt enbart baserad på grönsaker.

När han lagar mat blir det gärna rätter som passar för att ta med ut på körningarna.

– Ibland händer det att jag käkar på någon vägkrog, men tyvärr är utbudet på vissa ställen ganska bedrövligt, säger han.

Spelar gitarr

Niclas Jürgens stora fritidsintresse är musik. Ända sedan de tidiga tonåren har han spelat gitarr i diverse lokalband i Oskarshamn. En arbetsplatsolycka 2016 då han klippte av en fingertopp satte tillfälligt stopp för musicerande. Men med en stor dos envishet och åtskilliga timmar av övande så lyckades Niclas Jürgens komma tillbaka till spelandet.

– Att skapa musik tillsammans med andra är en sådan glädje. Visst är det kul att ha spelningar, men för min del är det skapandeprocessen som ger mig mest.

Hans nuvarande band, Speedbump Inc har klassisk rocksättning med två gitarrister, bas och trummor, Sången sköts i huvudsak av Niclas Jürgens bror, Fredrich Rönnholm, men alla i bandet bidrar med skön stämsång. Musiken är ofta country- och bluesdoftande. En viktig del i bandets sound är att både Fredrich Rönnholm och basisten Mathias Blixt även spelar munspel. Eget material blandas med covers på låtar av Allison Kruse och Robert Plant, Tyler Childers, Gram Parsons, Dale Watson, Santana med flera.

– Vi har haft ett par spelningar sedan vi bildade Speedbump Inc 2018, men precis som för de flesta band så har ju pandemin satt stopp för en del av våra planerade livekonserter. Förhoppningsvis blir det fler spelningar nu när restriktionerna tas bort.

Fartgupp

Niclas Jürgens skrattar åt frågan om han som lastbilschaufför hatar fartgupp och påståendet att han måste vara den som kom på bandnamnet.

– Nej, det var faktiskt vår basist Mathias som kom på namnet. Och nej, jag hatar inte fartgupp. Visst kan det vara tröttsamt när du kör på ett ställe där det finns många. Men samtidigt så gör ju guppen att såväl yrkeschaffisar och som övriga trafikanter saktar ned farten. Och det är bra!

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Chefer jag minns

Davids krönika. Vad är en bra chef? Eller snarare, hur är en bra chef? Personer i chefsposition är naturligtvis bara vanliga människor, som dock av någon anledning fått en lite speciell roll i livet.

Bildtext: Martin Nyberg samlar sopor på jobbet och skräp på fritiden.

Martin tar kampen mot skräpet

Renhållare. Martin Nybergs Opel vectra med släpvagn är belamrad med soppåsar, handskar, krattor, sopborstar, griptång och båtshake. På dagarna hämtar han sopor, på fritiden plockar han skräp.

Hallå där!
Transport sutredare Amne Alansari kartlägger hur det ser ut på svenska rastplatser. Bilden är ett fotomontage. Foto: John Antonsson/Justina Öster

Amne Alansari

… ny utredare på Transport som jobbar med att kartlägga hur det är på svenska rastplatser.

Kultur
I ateljén, med målningen Dirty boots vars titel är hämtad från en Sonic youth-låt. Foto: Lilly Hallberg

Mörk samtid målad i stora drag

Konst. Lika levande yta men mer konkret djup. Björn Eriksson Molins måleri har blivit tydligare som kommentarer till samhällsutvecklingen. Värmlandsavdelningens ordförande ställer ut i Karlstad i november.

Fascinationen för militärprylar har Thomas Lindström haft sedan barnsben och samlat har han gjort i många år. Foto: Bertil Janson

Militärprylar är Thomas passion

Mötet. Från D-dagens stränder till en egen militärlastbil. Slambilsförarens specialintresse har fört honom långt.

Månadens medlem
Bildtext: Martin Nyberg samlar sopor på jobbet och skräp på fritiden.

Martin tar kampen mot skräpet

Renhållare. Martin Nybergs Opel vectra med släpvagn är belamrad med soppåsar, handskar, krattor, sopborstar, griptång och båtshake. På dagarna hämtar han sopor, på fritiden plockar han skräp.

Hallå där!
Tobias Persson och Monica Liljedahl jobbar på Zalandolagret i Brunna, där Postnord tog över driften den 1 oktober. Foto: Lilly Hallberg

Tobias Persson och Monica Liljedahl

…huvudskyddsombud respektive skyddsombud för Transport på Zalandos anläggning i Brunna, där Postnord TPL nyligen tog över driften efter Ceva.

Månadens medlem
”Det är svårt för oss att få till stora förändringar”, säger Michael Stjärnfeldt som suttit med i Transports förhandlingsdelegation för flyg­avtalet sedan 2005. Foto: John Antonsson

Michael är veteran i avtalsdelegationen för flyget

Flyg. Efter snart 20 år i Transports flygavtalsdelegation har Michael Stjärnfeldt sett hur förhandlingar och villkor förändrats. I dag är allt mer uppstyrt – på gott och ont.

Kids trick or treat on Halloween night. Child at decorated house door with autumn leaf wreath and pumpkin lantern. Little boy in witch and skeleton costume and hat with candy bucket. Fall decoration.

4 tycker till – om halloween

Enkät. Fredagen den 31 oktober är det dags att ställa frågan: ”Bus eller godis?” Firar du halloween och i så fall hur?

Vilgot inne på klassisk mark för arbetarrörelsen, hos Arenagruppen vid Norra Bantorget i Stockholm.

Vilgot räknar för vänstern

Mötet. På universitetet upptäckte Vilgot Österlund siffrorna, bytte utbildningsväg och är i dag statistiker hos radikala tankesmedjan Arena idé. Men hans första fack var Transport.

Hallå där!

Frida Fuentes

…som tidigare jobbat som ordningsvakt i tunnelbanan i Stockholm, men nu är skyddsombud på heltid vid Avarn security.

Månadens medlem
Helena Åström tipsar yngre kollegor: ”Var dig själv och bjud på dig själv!”

Helena har jobbat 40 år som flygvärdinna

Kabinpersonal. Helena Åström tänkte bli lärare. Nu har hon rest ihop 40 år som charterflygvärdinna och gillar att vara på väg. Höjdpunkten? En jordenruntresa.

Förhandlingar i gång för flygavtalen

Flyg. Förhandlingarna om nya avtal för flygets markpersonal har dragit i gång. Nu ska Transport och Svenska Flygbranschen försöka komma överens om nya löner.

Månadens medlem
Bildtext: ”Det ska finnas utrymme att tvätta, sköta om bilen och göra säkerhetskontroller. Och man ska våga göra sin röst hörd”, säger Elin Malmström som är skyddsombud och tycker att hon blir lyssnad på, på sin nuvarande arbetsplats.

Sitta still är inget för Elin

I farten. Elin Malmström är sopgubben som gillar allt som brummar, högt. Sopgubbe? Ja, man säger ju inte taxichaufförska, tycker hon som kör sop-limo.

Johan Moberg framför sin DAF som han har kört sedan november 2024. Foto: Pierre Hennigor Cavalli

När vägen förändrar livet

Mötet. För 26 år sedan blev lastbilschauffören Johan Moberg förlamad från bröstet och nedåt i en motorcykelolycka. Trots det kan han, mot alla odds, fortfarande arbeta kvar. – Jag älskar det här yrket. Jag tror att det är det som har räddat mig, säger han.

Hallå där!

Bror Hellman

…som är väktare och tillbringade tre månader i Transportavdelning 5:s dammiga källare.