Byggnads och Elektrikerna kräver tre miljoner

I dag, måndag, lämnade Byggnads och Elektrikerna en faktura på tre miljoner kronor till regeringen. Pengarna motsvarar den summa som förbunden fick betala i skadestånd i samband med Lavaldomen.

Strax innan regnet började falla över Stockholm promenerade minst ett 50-tal elektriker, byggnadsarbetare och representanter från förbundsledningarna genom centrala Stockholm mot regeringskansliet.

Med sig hade de en faktura på tre miljoner kronor med specifikationen:

”Återbetalning till Byggnads och Elektrikerna på grund av felaktig dom i Lavalmålet, enligt rekommendationer från FN-organet ILO.”

Den så kallade Vaxholmskonflikten började 2004 och efter flera års process, och en dom i EU-domstolen, skrevs svensk lagstiftning om. Den så kallade Lavallagen begränsar svenska fackförbunds möjligheter att ta till stridsåtgärder för att kräva svenska kollektivavtal hos gästande utländska företag.

Trots EU-domstolens beslut finns olika uppfattningar i frågan och i februari i år riktade FN:s arbetsmarknadsorgan, ILO, kritik mot lagstiftningen. ILO:s expertkommitté menar att den strider mot internationella konventioner om facklig förenings- och förhandlingsrätt.

I samband med kritiken uppmanade ILO den svenska regeringen att kompensera de två organisationerna. Det har ännu inte hänt.

– Vi har väntat på någon form av reaktion från regeringen och nu vill vi att de förpassar Lavaldomen till papperskorgen och står upp för FN:s stadgar. Vi vill att alla som är här och arbetar ska göra det med samma förutsättningar och lika lön, säger Johan Lindholm, ordförande för Byggnads på väg mot regeringskansliet.

Kraven finns nedskrivna på ett avtal som representanterna också bar med sig genom stan och som statsminister Fredrik Reinfeldt förväntas skriva under.

Vad regeringen hittills har gjort är att svara ILO:s expertkommitté med ett brev. För några veckor sedan skickades brevet där det bland annat stod att det finns en utredning som ser över lagen och att regeringen tänker bjuda in fack och arbetsgivare för att diskutera kritiken. Något datum för detta finns dock inte.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.