;
Maria Legge, Transports förbundskontor.
Close
Maria Legge jobbar till vardags på Transports förbundskontor, där det finns hyllvis med böcker att låna.
Close

”Boken i örat” går i graven – så här gör du i stället

I två år har Transport varit med och drivit projektet "Boken i örat". Via så kallade media-jukeboxar i Tönnebro och Töre har chaufförer och andra resande kostnadsfritt kunnat ladda ner ljudböcker. Nu försvinner troligen jukeboxarna. Men allt fler allmänna bibliotek erbjuder numera samma gratistjänst.

Transport var en av de pådrivande krafterna bakom vägkrogsbiblioteken, som snabbt blev en succé. Här kunde yrkesförare enkelt parkera lastbilen och låna böcker – antingen i pappersform eller digitalt på cd eller i mp3-format.

För två år sedan sjösattes ett nytt projekt – Boken i örat.

Idén var att ställa ut samma sorts nedladdningsmaskiner som de kommunala biblioteken skaffat – fast på vägkrogsfilialerna. I de så kallade media-jukeboxarna finns ljudböcker, film och spel lagrade digitalt.

Siffror som Transports kulturansvariga, Maria Legge, tagit fram visar att jukeboxarna blivit populära. Det sker 25 procent fler nedladdningar i Töre och Tönnebro än genomsnittet på de kommunala biblioteken.

Under 2015 gjordes över 10 000 digitala ”boklån” i vägkrogsmaskinerna. Deckare är mest attraktivt, med 2 422 nedladdningar. Romaner hamnar på andra plats, med 2 313. Barn- och ungdomslitteratur blev god trea, 2 300. Många fastnade för möjligheten att lära sig nya språk genom, det visar 1 906 nedtankade språkkurser.

Även lyrik laddas ner, fast mera blygsamt. Totalt elva klickningar noteras och favoriten är Gustav Fröding.

Fast nu berättar Maria Legge att media-jukeboxarna sannolikt försvinner från vägkrogarna i Tönnebro och Töre:

– Huvudorsaken är att maskinerna är väldigt dyra att hyra in. Den digitala utvecklingen går också kolossalt fort. Tekniken i våra jukeboxar är ganska gammal, det krävs en usb-sticka för att ladda ner det man vill ha.

– Väldigt många kommunala bibliotek har apparater med modernare teknik. Där kan låntagarna ladda ner böcker via dator eller smarta mobiler, på distans. Allt som krävs är att man skaffar ett lånekort.

Maria Legge menar att själva nedladdningen, handgreppen, gjorts enklare och smidigare. Slutsatsen är att en fjärrchaufför på resa numera kan komma åt ny litteratur, dygnet runt, oavsett var bilen parkerats (nästan).

– Det som är viktigt nu är att tillgängligheten blir bättre, säger Maria Legge. Biblioteken behöver komma ut på bensinmackar, tågstationer, vägkrogar och berätta om de nya tjänsterna och se till att folk skaffar lånekort.

– Vi kommer att fortsätta med vägkrogsbiblioteken i många år, men de kommunala biblioteken kan göra en jätteinsats för att öka läsandet bland våra medlemmar.

Erfarenheter från vägkrogarna och ”Boken i örat” visar att cd-skivor och mp3 inte spelat ut sin roll ännu.

– Framför allt de lite äldre chaufförerna är skeptiska till datorer, de gillar den gamla tekniken, säger Maria Legge.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;