Bäddat för strid med ny sophämtare i Stockholm

Nu är det klart vilka som ska sköta soptömningen i Stockholm stad: Reno Norden stannar kvar, Liselotte Lööf åker ut. Suez, alltså gamla Sita, kommer in. Men vilket lönesystem ska gälla? Sopgubbarna är redo för strid.

När soptömningen i Stockholm stad skulle upphandlas på nytt la sig sopgubbarna i. De kontaktade alla anbudsgivare och talade om hur deras lönesystem ser ut – och att de kräver att få behålla det.

De som i dag jobbar för Reno Norden och Liselotte Lööf får lön utifrån ett så kallat poängsystem. I korthet går det ut på att det område man jobbar i motsvarar ett antal poäng och när man är klar får man gå hem. Den som däremot är tidavlönad får inte gå från jobbet före ett visst klockslag.

– Sopgubbarna vill ha det de alltid har haft, och det är poänglönesystemet, säger Christer Norfall som är miljöombudsman på Transports Stockholmsavdelning. Det blir mer och mer sopor vilket innebär att de får slita hårdare hela tiden. Då vill de inte ha ett tidlönesystem eftersom det innebär att arbetsgivaren kan lägga på hur mycket jobb som helst inom ramen för samma lön.

På Suez, som alltså kommer att bli det nya företaget på Stockholms gator, gäller tidlön. En ”spännande nöt att knäcka”, säger Christer Norfall.

– Miljösektionens gubbar är beredda att ta strid för lönesystemet, men även andra saker av ren solidaritet. Tänker till exempel Suez ta över alla gubbar eller bara några? Blir det inte alla, ja då kommer ingen. Tar de in på tillsvidareanställning? Blir det provanställning för alla, ja då kommer ingen. Så har man gjort tidigare så det är ett möjligt scenario nu med.

Den som tar strid mot sopgubbar har en svår match framför sig, säger Christer Norfall. De sitter på miljontals nycklar som de inte har någon plikt att rapportera var någonstans de passar.

– Det blir mycket mer spännande än avtalsrörelsen, säger han. Det här är ju realpolitik, big time.

Tommy Stenqvist, Transports förhandlingsombud på Reno Norden, är glad att företaget fick behålla uppdraget. Men han räknar med att den nya upphandlingen kommer att leda till strid.

– Varför ska vi vika ner oss? säger han. Nä, hur det kommer att se ut nu är inget man ser fram emot. Jag anar en stor strid framöver, så mycket är säkert. Det enda vi vet om Suez är att de går på månadslön i dag och förmodligen är det också det de har lagt anbud på.

Peter Ekholm, vd på Reno Norden, poängterar att det ännu återstår ett par dagars möjlighet att överklaga tilldelningsbeslutet. Innan dess är inget hundra procent klart. Men förutsatt att Reno Norden fortsätter att hämta sopor har åtminstone företagets gubbar ingen anledning att känna oro, säger han.

– Vi har inte tänkt använda oss av något annat än poänglönesystem i framtiden, säger han. Vad de andra bolagen gör kan vi inte ta ansvar för.

Den som vill överklaga tilldelningsbeslutet har till och med måndag den 25 april på sig.

Det nya avtalet börjar gälla den 1 april 2017.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.