Avtalsrörelsen rullar i gång

Om drygt två månader ska Transport teckna nya avtal i tio olika branscher. – När det gäller löner och lönekrav är vi bundna av LO-samordningen och inväntar industrins uppgörelser, säger Marcel Carlstedt på Transport.

Avtalsrörelsen är i full gång eftersom förra årets uppgörelser var ettåriga. Tio kollektivavtal löper ut den sista mars – och sedan följer de övriga 19 avtalen som på ett pärlband fram till flygets som avslutar årets avtalsrörelse i september.

– Trygghetsfrågorna är viktiga för oss även i år, säger förbundsjurist Marcel Carlstedt. Vi ska ta strid för anställningstryggheten, för att begränsa inhyrning och hitta vägar som hindrar hyvling av arbetstider.

Hans almanacka börjar fyllas på med överläggningar och förhandlingar i de olika branscherna.

Inför förhandlingarna om Transports största avtal – transportavtalet för chaufförer och terminalare – har en heldagsträff med arbetsgivarna klarats av. Temat var branschfrågor och gäster var både inrikesminister Anders Ygeman (S), politiker av olika färg från riksdagen samt experter från Skatteverket och Transportstyrelsen.

– Även om vi i förhandlingarna kommer att vara oense om mycket har vi en samsyn när det gäller branschen och att den osunda konkurrensen måste bekämpas, säger arbetsgivarnas Mattias Dahl, vd i Transportföretagen.

Lönekravet som LO-facken är överens om – och som industrins fack är först ut att försvara – ligger på 2,8 procent men lägst 672 kronor.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Svenskt Näringsliv vill inte förhandla om kortare arbetstid

Arbetstid. LO vill se en generell arbetstidsförkortning, förhandlad mellan arbetsmarknadens huvudorganisationer. Men arbetsgivarsidan vill inte ha några centrala förhandlingar alls.

Peter Winsén. Foto: Martin Hörner Kloo

Delpension från 62 – så går det till

Avtalat. Under avtalsrörelsen 2025, infördes möjlighet till delpension i flera av Transports avtal. Så här ska det fungera:

Tommy Wreeth. Foto: Petrus Iggström

Kortare arbetstid högt på agendan

Ordförandeord. År 2025 närmar sig sitt slut och jul- och nyårshelgerna är nära. Året som gått har varit minst sagt hektiskt. Det har varit en långdragen avtalsrörelse, som för oss i Transport pågått från mars till oktober.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade på torsdagen varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.