”Amazon en motsats till vad Sverige står för”

Amazon. Under årets största shoppingdag träffades fem fackförbund digitalt. För att berätta om sina strategier mot Amazon. Det multinationella bolaget har etablerat sig på allvar i Sverige under sensommaren och hösten.

Samtidigt som fackföreningsledarna pratar om e-handelsbolaget strejkar flera tusen Amazon-arbetare som är medlemmar i tyska facket Verdi.

Steven Cotton generalsekreterare för Internationella Transportarbetarefederationen, ITF, berättar om ett företag som cyniskt pressar sina anställda stenhårt. Samtidigt som Amazons vd Jeff Bezos är världens rikaste man med en förmögenhet på 200 miljarder dollar. Företag är värderat till en triljon, dollar.

– Vi tittar ofta på Sverige med avundsjuka. För oss är Amazon en motsats till vad den svenska arbetsmarknadsmodellen står för. Amazon bryr sig inte om vilka hörn de måste runda eller hur svårt Amazon gör det för våra medlemmar, så länge de kan tjäna pengar, säger Cotton.

Cotton radar upp ett antal krav som ITF ställer på Amazon. Det handlar om allt från att företaget ska respektera mänskliga rättigheter till att man också borde betala sin beskärda del i skatt.

Just nu är världens ögon riktade mot Sverige. Svensk fackföreningsrörelse har under lång tid väckt omvärldens fackliga beundran. På grund av den svenska partsmodellen med stor täckning av kollektivavtalen och jämförelsevis hög facklig anslutningsgrad. Nu undrar de hur svenska facken kommer att tackla Amazon, som hittills gjort sitt bästa för att trycka ned alla försök till facklig organisering.

I Sverige har Amazon en del egna anställda. Men då rör det sig om it-tekniker och andra tjänstemän. Unionen och Sveriges ingenjörer är därför med i det fackliga Amazon-nätverket, tillsammans med Transport, Handels och Seko.

Amazons gods körs i dagsläget ut av Postnord. Lagerarbetarna på Amazons lager i Eskilstuna är anställda av Kuehne Nagel, ett företag som har kollektivavtal med Transport.

Transports ordförande Tommy Wreeth skulle ha deltagit i det digitala panelsamtalet men fastnade i fredagens intensiva avtalsförhandlingar. Han ersattes av Magnus Lagerqvist, central ombudsman:

– Just nu finns ett avtal som styr villkoren hos Amazon. Vi kan visa övriga världen att det faktiskt går att bedriva den här typen av verksamhet under schysta och värdiga former, säger han.

Som det är nu jobbar strax under 50 terminalarbetare för Kuehne Nagel på Amazons lager. Inom ett år ska personalstyrkan ökas med ett par hundra personer. Därför har Transport satsat resurser på att ha en person i Eskilstuna som jobbar med att rekrytera och organisera arbetarna.

– Med anledning av Amazons rykte jobbar vi med att bygga upp en lokal facklig organisation. Vi ställer krav på att företaget ska följa kollektivavtalet och de svenska reglerna på arbetsmarknaden. Vi är också beredda att hjälpa andra fackförbund, i samtliga yrkeskategorier, på den svenska arbetsmarknaden att teckna svenska kollektivavtal med Amazon, säger Magnus Lagerqvist.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Jonas Fritz:
    21 december, 2020

    Jag blir direkt orolig över att ha ett sådant företag här. Märkligt att sossarna drivit att få dom hit.
    Min fråga är....kan det bli så att man byter förmedling som tar in arbetare från andra länder?

Lästips:

UNI globals generalsekreterare Christy Hoffman, Transports Jimmy Ovesson, Michala Lafferty, (chef fastighetstjänster på UNI global), och Transports Magnus Falk – med Transports grundare Charles Lindley på målning i bakgrunden.

”Internationellt arbete ligger i Transports dna”

Facket. Det började redan innan förbundet bildades, 1897, och bygger i grunden på solidaritet med arbetare i alla länder. Men hur arbetar egentligen Transport i dag för att påverka internationellt?

2024 fick Transports förbundskassör Peter Lövkvist pris för sitt internationella fackliga arbete på ITF:s kongress i Marrakech. Foto: Elin Lörnbo

Svenska Transport – stort på den globala arenan

Facket. Alla medlemmar bidrar till att stärka arbetares villkor i andra länder. – Förbundet är i grunden internationellt, säger Transports förbundskassör Peter Lövkvist.

Ett uppdrag för hela världen

Facket. Alla medlemmar i Transport bidrar till att stärka rättigheter för arbetare i andra länder, bland annat att organisera sig i facket – en folkrörelse med totalt 191 miljoner medlemmar.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.